X
GO

مهندس اسداله میرزائی

جناب آقای مهندس میرزایی، کارآفرینی فعال در زمینه ساخت و تولید دستگاه ها و تجهیزات جوشکاری و برشکاری هستند. ایشان نزدیک به 43 سال سابقه فعالیت های اجرایی و کارآفرینی در عرصه های گوناگون صنعت جوشکاری داشته که تاسیس، راه اندازی و توسعه شرکت صنایع جوش و برش کارا به همراه دیگر موسسان از جمله نتایج آن می باشد. ایشان در حال حاضر رئیس هیات مدیره شرکت صنایع جوش و برش کارا هستند.

با عنایت به مشغله فراوان ایشان موفق شدیم تا مصاحبه ای کوتاه پیش از سفر کاری ایشان به انجام برسانیم که متن آن را در ادامه ملاحظه می فرمایید. امیدوارم که شما کاربر گرامی نیز از مطالعه این مصاحبه لذت برده و از آن بیاموزید.

 

 

هرچند که جنابعالی شخصیتی شناخته شده در صنعت جوشکاری ایران هستید، اما لطفا و مطابق روال مرسوم در ابتدا خود را معرفی فرمایید.

من اسداله میرزائی، متولد سال 1334 هستم.

 

لطفا از دوران تحصیل برای مان بگویید؟ زندگی در آن روزگار چگونه بود؟

تاسیس کارخانجات مهم در اراک طی سال های 1348 الی 1357 موجب گردید تا فضای مناسبی برای رشد و توسعه صنعت این شهر ایجاد شود که آثار آن حتی تا به امروز نیز در بخش های مختلف صنعت کشور قابل رویت است. تحصیل من در دوران هنرستان با اشاره و راهنمایی مرحوم پدرم، در رشته برق صورت گرفته بود که دوره کاردانی برق را نیز در انیستیتوی تکنولوژی اراک گذرانده ام. به خاطر دارم که در بیست سالگی و حین گذراندن دوره برق در انیستیتوی تکنولوژی اراک، در سال 1354، اولین حکم استخدام رسمی خود را به عنوان تکنسین برق شرکت آلومینیوم سازی اراک دریافت نمودم. مدتی پس از استخدام موفق شدم تا دوران تحصیل خود را به پایان رسانده و به صورت تمام وقت بر کار خود در شرکت آلومینیوم سازی اراک متمرکز شوم.

 

لطفا در خصوص تاسیس و راه اندازی شرکت صنایع جوش و برش کارآ توضیح بفرمایید؟

شهر کوچک ما پس از تأسیس کارخانجات صنعتی، محلی برای سرمایه گذاری های کوچک و بزرگ در بخش صنعت شد و این موضوع تأثیر فراوانی روی عموم مردم به ویژه اساتید، جوانان و غیره داشت. به خاطر دارم که علاقمندی فراوانی برای کارآفرینی در میان متخصصان صنعت وجود داشت. ما نیز این تمایل را در خود داشتیم و این امر موجب شد تا در سال 1368 به همراه شرکاء و همکاران خود کارگاه کوچکی را تهیه نموده و تولید را با ساخت اولین ماشین برش هوا گاز آغاز نماییم. پس از کار و تلاش فراوان موفق شدیم تا نخستین محصول شرکت صنایع جوش و برش کارا را به بازار عرضه نماییم.

پس از ساخت اولین ماشین برشکاری و با مشاهده نتیجه کار، ذوق و اشتیاق مان جهت ادامه و توسعه کار چندین برابر شد. بلافاصله ماشین جوش زیرپودری را در دستور کارمان قرار دادیم. از همان قدم اول اتوماسیون در جوشکاری و برشکاری گرایش اصلی ما در این صنعت بود.

 

چرا اتوماسیون جوشکاری و برشکاری را به عنوان زمینه اصلی فعالیت شرکت صنایع جوش و برش کارا انتخاب نمودید؟

همانطور که می دانید افزایش راندمان و بهبود کیفیت از مهمترین دغدغه های صنعتگران و مدیران تولید است. هر دو این عوامل در اتوماسیون تولید قابل دستیابی است. اما استفاده موثر از روش های گوناگون اتوماسیون تولید نیازمند کسب شناخت از فرایندهای تولید و در صورت نیاز پیاده سازی فرایندهایی جدیدتر و آموزش کاربری آنها می باشد. این امر نقش آموزش و ارتقای مهارت ها را در به کارگیری و بهره برداری موثرتر از ماشین ها بارزتر نموده که بخش مهمی از آن می بایست توسط شرکت های سازنده ماشین (از جمله شرکت صنایع جوش و برش کارا ) تأمین گردد.

 

ارزیابی تان از نظام آموزشی کنونی چیست؟ به نظرتان چه انتقاداتی به آن وارد بوده و چه اقداماتی جهت بهبود شرایط مورد نیاز است؟ 

در نظام آموزشی پیشین جوشکاری و برشکاری زیرمجموعه گروه حرفه و فن بود و در دوره های عالی تنها به عنوان واحدهای کارگاهی حضور داشت. خوشبختانه در نظام آموزشی کنونی چنین نبوده و جوشکاری تا حدی جایگاه خود را یافته است. از جمله زمینه های مهم جوشکاری که به تازگی در علم مهندسی جوشکاری ایران مطرح شده است، مبحث اتوماسیون جوشکاری و ماشین های مرتبط است. این زمینه فعالیت شرکت کارآ برای سالیان طولانی بوده و امروزه به عنوان شرکتی پیشرو در این زمینه به حساب می آید.

 

در مقایسه با کشورهای توسعه یافته، ارزیابی تان از جایگاه اتوماسیون در صنعت جوشکاری ایران چیست؟

علی رغم توسعه اتوماسیون در صنعت جوشکاری و برشکاری ایران، اما در مقایسه با جایگاه این صنعت در کشورهای پیشرفته فعالیت های زیادی می بایست انجام شود. به طور مثال در کشور نفت خیزی مانند ایران، بطور طبیعی تعداد زیادی مخازن ذخیره وجود دارد، اغلب این مخازن با استفاده از فرایند جوشکاری با الکترود دستی (SMAW / MMA) ساخته شده اند، این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته اغلب این مخازن با کمک ماشین های جوشکاری دیواره مخزن ساخته می شوند. لازم به ذکر است که این روش می تواند نرخ اتصال را تا 4 برابر افزایش دهد که به معنی کاهش یک چهارمی زمان جوشکاری بوده و از منظر اقتصادی بسیار قابل ملاحظه است. این یکی از زمینه های فعالیت صنایع جوش و برش شرکت کارآ بوده و این شرکت جهت اطمینان و اعتماد کارفرمایان اغلب ماشین آلات خود را با نرم افزار بهره برداری آن تحویل می دهد.

 

با عنایت به سوابق فعالیت های جنابعالی در صنعت جوشکاری، وضعیت کیفی سازه های جوشکاری شده را چگونه ارزیابی می نمایید؟ به نظرتان چه اقداماتی مورد نیاز است؟

طی سال های اخیر و با افزایش میزان شناخت از علوم و فناوری های جوشکاری و نیز ورود اتوماسیون به صنعت جوشکاری، شاهد بالا رفتن سطح کیفی سازه های جوشی به میزان قابل ملاحظه ای هستیم، اگرچه با عنایت به توسعه و ورود فناوری های مدرن انتظاری غیر از این نمی بایست داشته باشیم، اما همانطوری که گفته شد فاصله معناداری با کشورهای صاحب تکنولوژی در این زمینه وجود دارد که می بایست با تلاش شرکت ها و حمایت مدیران صنعت و شرکت های معظم کارفرمایی سعی در کاهش آن نماییم.

 

با عنایت به سال ها فعالیت در عرصه تولید، چه توصیه ای برای کارآفرینانی دارید که شاید امروز در ابتدای راه باشند؟

امید به آینده و به روز کردن سطح آگاهی و شناخت از واقعیت های بازار می تواند کارآفرینی را به سمت بهره دهی سوق داده و چرخه تولید علمی - اقتصادی را به جریان اندازد.

 

جناب آقای مهندس میرزائی، از فرصتی که برای این گفتگو اختصاص دادید تا متخصصان جوشکاری بهتر سوابق و نظرات تان را بشناسند، سپاسگزاری نموده و از طرف پایگاه ولدیکا و نیز تمامی مخاطبان برای تان آرزوی تندرستی، شادکامی و توفیق هرچه بیشتر در خدمت به ایران عزیزمان داریم.

من نیز از شما و مجموعه ولدیکا بابت فرصتی که فراهم نمودید، سپاسگزارم و برای تان آرزوی موفقیت دارم.