X
GO

مهندس اکبر علیزاده راد

جناب آقای مهندس علیزاده از باسابقه ترین مهندسان کارآفرین در صنعت جوشکاری ایران هستند. ایشان نزدیک به 60 سال سابقه فعالیت های اجرایی و کارآفرینی در صنایع گوناگون از جمله صنعت جوشکاری داشته که تاسیس، راه اندازی و توسعه شرکت صنعتی آما تنها یکی از آنها می باشد. ایشان در حال حاضر ریاست هیات مدیره شرکت صنعتی آما (سهامی عام) را برعهده دارند.

در فرصتی که دست داد موفق شدیم تا مصاحبه ای با ایشان داشته باشیم و بشنویم گوشه ای از بیش از 60 سال تلاش خستگی ناپذیر در گذر از موانع و مشکلات گوناگون برای نگهداشت و توسعه شرکتی که امروز صاحب یکی از معتبرترین برندهای صنعت جوشکاری ایران است. امیدوارم که شما کاربر گرامی نیز از مطالعه این مصاحبه لذت برده و از آن بیاموزید.

 

 

هرچند که جنابعالی شخصیت شناخته شده ای هستید، اما مطابق روال مرسوم لطفا در ابتدا خود را معرفی فرمایید.

اینجانب اکبر علیزاده راد، متولد سوم مهرماه 1303 در مشهد هستم و در حال حاضر ریاست هیات مدیره شرکت صنعتی آما را برعهده دارم.

 

لطفا از دوران پیش از تاسیس شرکت آما برای مان بگویید؟ زندگی در آن روزگار چگونه بود؟

دوران ابتدایی و دبیرستان را در مشهد سپری نمودم و سپس برای تحصیل در رشته ماشین آلات صنعتی به دانش سرای ایران و آلمان وارد شدم. در سال 1320 که ایران اشغال شد شش ماه از درسم باقیمانده بود که به دلیل شرایط آن زمان سه سال به طول انجامید، به همین دلیل پیش پدرم مشغول به کار شدم و چون به زبان آلمانی مسلط بودم می توانستم در اداره امور تجارتخانه و مذاکره با طرف های خارجی به پدر کمک نمایم.

 

لطفا بفرمایید که شرکت صنعتی آما چگونه تاسیس شد؟

در سفری که به کشور انگلستان داشتم به طور اتفاقی یکی از دوستان که در شرکت نفت کار می کردند، را ملاقات نمودم. ایشان با هدف خرید الکترود از شرکت لینکلن به آن کشور سفر کرده بودند. پس از توضیحات ایشان درباره مذاکره با شرکت لینکلن و نحوه برخورد آن شرکت، فکر تولید الکترود جوشکاری در ایران به ذهنم خطور نمود که مدتی پس از آن و در روز سوم مهرماه 1337 به اتفاق یکی از دوستان و یکی از استادان دانش سرا به نام آقای اولیاء و با سرمایه اولیه حدود یکصد هزار تومان عملی گردید. از این مبلغ مقدار 70 هزار تومان صرف خرید زمینی به مساحت 572 متر مربع در خیابان دماوند شد و الباقی جهت ساخت تجهیزات و تامین مواد اولیه مورد استفاده قرار گرفت.

ابتدا در کشورهای اروپایی از جمله انگلستان، آلمان، فرانسه، ایتالیا و ... به دنبال فرد یا شرکتی بودم که بتواند دانش فنی تولید الکترود جوشکاری را به ما انتقال دهد، اما آنها تمایل به فروش الکترود داشتند و نمی پذیرفتند که دانش خود را منتقل نمایند. زمانی که از مسافرت برگشتم به این فکر افتادم که بالاخره یک فردی اولین مرتبه این الکترود را تولید کرده است، با اطلاع از کارهای ایشان و الگوبرداری از آنها می توانیم الکترود جوشکاری تولید نماییم. ابتدا به قوس الکتریکی که نخستین بار توسط روس ها معرفی شده بود، رسیدیم. آنها متوجه شده بودند که با استفاده از قوس الکتریکی می‌توان حرارت زیادی تولید کرد. در نهایت فردی سوئدی به نام اسکار جلبرگ (Oscar Kjellberg) از قوس الکتریکی برای جوشکاری استفاده کرد و اثبات نمود که با الکترودهایی که ساخته است، می‌توان یک اتصال جوشی مناسب ایجاد نمود.

بنابراین قرار شد تا بررسی نماییم که آقای جلبرگ سوئدی چه کرده است و سپس الگوبرداری نماییم. در سال 1338 و پس از یکسال صرف زمان جهت ساخت ماشین آلات و تحقیق روی نحوه ساخت الکترود، سرانجام توانستیم الکترود بسازیم. در این میان آقای مهندس کاظم زاده که مسئولیت نگهداری خط لوله آقاجاری به اهواز و آبادان را به عهده داشتند، یکی از مشوقان ما در این زمینه بودند که جا دارد تا یادی از ایشان نماییم.

به قصد فروش، نزد جناب دکتر اقبال (رئیس وقت شرکت نفت) رفته و محصول کار خود را به ایشان ارائه دادم. ایشان از مهندسی دعوت نمودند تا الکترود ساخته شده را مورد بررسی قرار دهند. ایشان نیز ابتدا گواهی های تایید کیفی الکترود را طلب نمودند. در آن زمان هیچ نوع گواهی برای محصول نگرفته بودیم، بنابراین ایشان قبول نکردند که این الکترود را آزمایش کنند. پس از اصرار بسیار سرانجام من را به آقای آذری که جوشکاری تانکرهای شرکت نفت را برعهده داشتند، ارجاع دادند و قرار شد اگر ایشان تایید کردند، آنها نیز الکترود را بپذیرند. پس از تلاش فراوان توانستم آقای آذری را پیدا نموده و الکترود را برای آزمایش به ایشان تحویل دهم. ایشان با الکترود جوشکاری نموده و گفتند جوش ایجاد شده کرمو است. ابتدا متوجه نشدم، اما پس از دیدن اتصال جوشی ایجاد شده و متوجه شدم که حق با ایشان است.

به کارگاه بازگشتم و به اتفاق همکاران دوباره به بررسی مراحل کار و روش پیش گیری از رخداد این عیب پرداختیم و پس از چند روز الکترود جدیدی تولید نموده و نزد آقای آذری بردیم. ایشان دوباره الکترود را آزمایش کرده و این بار آن را پذیرفتند و یک تن الکترود سفارش دادند که اولین سفارش مان به حساب می آمد. پس از آن و به مرور کار رونق گرفت به طوری که تا انتهای سال 1338 موفق شدیم تا حدود 330 تن الکترود به فروش برسانیم. سال پس از آن ماشین آلات و دستگاه های جدیدی ساخته و موفق شدیم تا تولید خود را به یک هزار و دویست تن برسانیم و سال پس از آن نیز تولید خود را به دو هزار و چهارصد تن رساندیم. هنگامی که تولید به دو هزار و چهارصد تن در سال رسید، دیگر فضای موجود پاسخگوی کارمان نبود و مجبور شدیم تا فضای بزرگتری را تامین نماییم.

همانطوری که گفتیم پدر در زمینه تجارت پارچه فعالیت داشتند، در سال 1341 شمسی یا 1962 میلادی از همکارمان در سوئیس راجع به اینکه آیا کسی را می شناسد که در زمینه تولید الکترود به ما کمک کند، سوال نمودم. ایشان بر حسب اتفاق شخصی را می شناختند که در این زمینه به فعالیت اشتغال داشتند و قرار شد با وی صحبت نمایند. پس از یک هفته خبر دادند که از شرکت فوق برای من وقت گرفته اند. به دفتر شرکت رفتم و در مورد فعالیتی که در زمینه تولید الکترود داشتیم، توضیحاتی ارائه نمودم. معیار آنها جهت انعقاد قرارداد، تولید حداقل ده هزار تن الکترود در سال بود که البته بسیار فراتر از ظرفیت تولید آن روزهای شرکت آما بود. پس از مذاکره فراوان سرانجام موفق شدم تا آنها را برای بازدید از کارگاه و تجهیزات ساخته شده به تهران دعوت نمایم.

مطابق قرار ایشان شنبه صبح آمدند و یکشنبه صبح رفتند. پس از بازدید از کارگاه و مشاهده فعالیت هایی که انجام داده و طرح های توسعه ای که در حال اجرا بودند، پذیرفتند تا مذاکره را ادامه دهیم. در ملاقات بعدی ایشان گفتند که پس از جنگ جهانی اول، 11 کشور اروپایی و آمریکایی هلدینگی را در زمینه مواد مصرفی جوشکاری راه اندازی کرده اند و ادامه دادند در صورت عضویت در این هلدینگ، جهت انعقاد قرارداد مشکل و محدودیت نداشته و می توانیم ماشین آلات مورد نیازتان را تامین نماییم.

به خاطر دارم که هزینه عضویت در آن هلدینگ 250 هزار فرانک سویس بود و در آن زمان بهای فرانک سویس 8 ریال ایران بود و چون به دلیل تجارت پدر سفرهای زیادی به سوئیس داشتم، در آن کشور دارای اعتبار و حساب بانکی بودم. لذا پس از پرداخت هزینه های مربوطه قرارداد انتقال فناوری را با شرکت اورلیکن سوئیس امضاء نمودیم. آنها نیز ماشین آلات مورد نیازمان را فرستادند که تا به امروز در شرکت صنعتی آما مشغول به فعالیت هستند.

در ادامه و با توسعه فعالیت ها زمین دیگری در کیلومتر 1.5 جاده مخصوص کرج به مساحت 20 هزار متر مربع خریداری نموده و با نظر متخصصان سوئیسی ساختمان های آن را بنا نمودیم. همکاری با اورلیکن سوئیس که از سال 1963 تا سال 2003 جریان داشت، برای مجموعه صنعتی آما فوائد زیادی به همراه آورد، به خاطر دارم که زمانی از دانش فنی مهندسان آن شرکت نیز در شرکت آما بهره می بردیم و در مقطعی از زمان تولید شرکت صنعتی آما به 24 هزار تن در سال رسید. اما متاسفانه پس از تملک شرکت اورلیکن توسط شرکت دیگری، امکان ادامه یافتن این همکاری فراهم نشد.

با عنایت به توسعه به وجود آمده در شهر تهران و نیاز به توسعه هرچه بیشتر شرکت آما و عدم پاسخگویی فضای موجود، در سال 1375 زمینی به مساحت 55 هزار متر مربع در کیلومتر 17 جاده مخصوص کرج خریداری شد که پس اخذ مجوزهای لازم و تاسیس ابنیه و خطوط تولید که حدود 7 سال به طول انجامید، در سال 1382 به طور رسمی راه اندازی شد و به این ترتیب تولید در محل جدید شرکت ادامه یافت. اما با عنایت به کمبودهای موجود در سال 1392 طرح توسعه دیگری نیز اجرا شد و زمین جانبی کارخانه فعلی به مساحت 60 هزار متر مربع خریداری شد و با انتقال انبارهای مواد اولیه و محصولات به آن، فضای بیشتری در محل کارخانه به امر تولید اختصاص پیدا نمود. اکنون 60 سال از تاسیس شرکت صنعتی آما می گذرد و این شرکت 560 نفر را بطور مستقیم در استخدام خود داشته و بیش از 200 نوع ماده مصرفی جوشکاری تولید می کند.

 

موسسان شرکت صنعتی آما

 

واحدهای کنترل کیفیت و تحقیق و توسعه شرکت آما چگونه شکل گرفتند؟

در ابتدای فعالیت شرکت واحدهای کنترل کیفیت و تحقیق و توسعه به شکل کنونی وجود نداشت. این واحدها حسب ضرورت و به کمک سایر همکاران ایجاد و به تدریج کارکنان آنها استخدام شدند. ابتدا واحد کنترل کیفیت راه اندازی و ایستگاه‌های مختلف خط تولید برای کنترل شناسایی گردید. سه سال پس از آن واحد تحقیق و توسعه راه اندازی شد. وجود این واحد سبب گردید تا در دوران تحریم که بسیاری از شرکت ها نمی توانستند الکترود مورد نیاز خود را از خارج تامین نمایند، به سوی شرکت آما آمده و متوجه شوند که می توانند مواد مصرفی جوشکاری مورد نیازشان را با همان کیفیت از شرکت آما تهیه نمایند. در حقیقت تحریم برای ما یک فرصت به وجود آورد تا رشد نموده و بر توانمندی های خود بیفزاییم.

 

لطفا در مورد فعالیت های واحد تحقیق و توسعه شرکت صنعتی آما توضیح بفرمایید؟

در مقطعی تصمیم گرفتیم تا یک واحد تحقیق و توسعه همراه با آزمایشگاهی قوی و مجهز با هدف بررسی و بهبود فرمولاسیون‌های شرکت اورلیکن راه اندازی نماییم. این تصمیم اجرایی شد و تحقیقات فراوانی روی الکترودهای مختلف انجام گردید. مشخصات محصولات در تمام دنیا محرمانه بوده و جایی نمی‌توانید مقاله ای در مورد اینکه هر کدام از چه موادی تشکیل شده اند و هر ماده دارای چه تاثیری است پیدا کنید.

پس از سال ها تحقیق بالاخره به دانش پایه رسیدیم و خوشبختانه اکنون خود می توانیم الکترود طراحی نموده و  الکترودهای قدیمی را بهبود بخشیم. اکنون بیش از 15 سال است که دیگر با شرکت اورلیکن سوئیس ارتباط نداشته و به نوعی خودکفا هستیم و حتی در مدت تحریم ها نیز بدون افت کیفیت تولید داشتیم
امروزه واحد تحقیق و توسعه شرکت آما در چهار بخش به شرح ذیل فعالیت دارد:

  • بخش اول: طراحی الکترود

در این بخش الکترودها از پایه طراحی، تولید آزمایشگاهی، آزمون و آماده برای تولید انبوه می گردند.

  • بخش دوم: تحقیق در مواد اولیه

این بخش در زمینه مواد اولیه به کار رفته در تولید الکترودها تحقیق می نماید. به عنوان نمونه امکان تامین برخی از مواد اولیه مورد استفاده در زمان تحریم ها وجود نداشت، لذا این واحد پروژه ای را جهت جایگزینی مواد اولیه خارجی با مواد اولیه در دسترس با حفظ کیفیت و کارآیی محصول آغاز نمود.

  • بخش سوم: جایگزینی مواد اولیه خارجی با مواد اولیه ایرانی

فارغ از بحث تحریم این شرکت برنامه بلند مدتی برای جایگزینی مواد اولیه خارجی با مواد اولیه ایرانی در دست اجرا دارد و در این راستا با تولیدکنندگان ایرانی در ارتباط هستیم که چه تغییراتی را در مواد اولیه اعمال کنند تا قابل استفاده جهت تولید مواد مصرفی جوشکاری باشند و پروژه‌های مشترک زیادی نیز در این رابطه داشته ایم.

  • بخش چهارم: مهندسی معکوس

در این بخش الکترودهای خارجی مورد نظر مشتریان را با مهندسی معکوس، با همان کیفیت تولید می نماییم. در این زمینه همکاری فراوانی با شرکت های خودروسازی و نیز شرکت های تولید سیمان داشته ایم که منجر به ایجاد ارزش افزوده برای هر دو طرف شده است.

 

آغاز همکاری با شرکت اورلیکن سوئیس

 

آیا می‌توان مزیت شرکت صنعتی آما را دانش فنی و امکان تولید الکترودهای خاص دانست؟

بله درست است، در شرکت آما دو اختراع نیز داشته ایم که یکی از آنها از بنیاد نخبگان سطح صنعتی دارد. در این اختراع ما با فناوری نانو الکترودهای قلیایی می سازیم که مقاوم به جذب رطوبت بوده و در نتیجه تمایل به رخداد ترک هیدروژنی را به مقدار زیادی کاهش می دهد. این الکترودها در بسته بندی های مخصوص ارائه شده و نیاز به بازپخت ندارند و جالب است بدانید که این الکترودها در رطوبت 80 درصد، به مدت 9 ساعت مقاوم به رطوبت هستند و قیمت این الکترودها نیز تنها اندکی از الکترودهای قلیایی معمولی بیشتر است.

 

چه راهکارهایی را برای حفاظت از این دانش فنی در نظر گرفته اید؟

این موضوع اول از همه به شخصیت، شرافت کاری و تعهد اخلاقی افراد بازمی گردد. به همین دلیل سعی کرده ایم تا افرادی که با ما همکاری می کنند این خصوصیات را داشته باشند. البته تدابیر دیگری نیز توسط همکاران در این زمینه اندیشیده شده است.

 

آیا اگر شرکتی به شما الکترود سفارش دهد، محدودیت حداقل دارید؟

به طورکلی محدودیتی از نظر حجم سفارش نداریم و اگر پیشتر آن الکترود یا سایر مواد مصرفی جوشکاری را برای شرکت توسعه داده و ساخته باشیم و مقداری از آن باقی مانده باشد، این امکان وجود دارد تا بدون محدودیت حداقل آن را در اختیار مشتری قرار دهیم. همچنین در برخی از موارد ممکن است الکترود یا ماده مصرفی خاصی با خواص ویژه و بهای بالا مورد نظر باشد و ما آن را پیشتر توسعه نداده ولی از منظر اقتصادی تولید آن در مقیاس پایین برای ما دارای صرفه باشد.

 

سخت ترین دوران در شرکت صنعتی آما چه زمانی بود؟

همانطوری که پیشتر گفته شد، تولید شرکت صنعتی آما در سال 1356 به 24 هزار تن رسیده بود اما این مقدار در اوائل دهه 60 به حدود 5 هزار تن در سال تنزل پیدا کرد که مشکلات فراوانی را برای ما به وجود آورد. به نظرم آن روزها، یکی از سخت ترین دوران شرکت آما بود.

 

رمز ماندگاری و موفقیت شرکت صنعتی آما را چه می دانید؟ 

ما در شرکت آما ارزش فراوانی برای کیفیت قائل هستیم. بالاترین هدف مان تحویل محصول با کیفیت به مشتری و رضایت هرچه بیشتر ایشان است و تلاش نموده ایم تا در عمل به این هدف متعهد بمانیم. آما اکنون یک برند معتبر در صنعت جوشکاری ایران است و این امر مدیون تعهد مدیران و کارکنان این شرکت به کیفیت محصول و رضایت مشتریان است.

 

در صورت صلاحدید در خصوص مرکز آموزش های کاربردی آما توضیح بفرمایید

چند سالی است که کارخانه پیشین آما در کیلومتر 1.5جاده مخصوص کرج تبدیل به مرکز آموزش های کاربردی آما شده است. از آنجایی که شرکت صنعتی آما تولید کننده محصولی دانش بنیان است. لذا محصول ما نیازمند تبلیغ مهندسی است. با روش های مرسوم نمی توان کالاهای تخصصی را تبلیغ و معرفی نمود، در واقع مرکز آموزش های کاربردی آما، بازوی تخصصی تبلیغ مهندسی برای محصولات شرکت آما خواهد بود و برای آن جایگاه خاصی قائل هستیم.

این مرکز با الگوبرداری از مراکز آموزشی شرکت های معتبر فعال در این عرصه همچون لینکلن و ایساب و با هدف همکاری با معتبرترین مراکز آموزش تخصصی در سطح ملی و بین المللی راه اندازی شد، اما متاسفانه به دلیل بروز برخی مشکلات هنوز نتوانسته ایم اینکار را به انجام رسانیم. لذا این مرکز در حال حاضر دوره های کوتاه مدت و به تازگی و به دنبال کسب مجوزهای لازم، دوره های دانشگاه جامع علمی و کاربردی را برگزار می نماید اما چشم انداز ما همچنان تبدیل مرکز آموزش های کاربردی آما به مجموعه ای معتبر در سطح ملی و حتی بین المللی است.

 

به نظر جنابعالی اصلی ترین چالش کنونی در اداره شرکت چیست؟

شاید اصلی ترین چالش کنونی ما نه در درون شرکت بلکه بیرون از آن و در سیاست های دولت نهفته باشد، عدم حمایت جدی از تولید، عدم ثبات قوانین، مشکلات حاصل از تحریم ها و نوسانات نرخ ارز از جمله چالش های اصلی این روزهای شرکت صنعتی آما و بسیاری از شرکت های دیگر است.

 

اولین دستگاه پرس تولید الکترود ایران، شرکت صنعتی آما

 

شرکت صنعتی آما چه سهمی از بازار مواد مصرفی جوشکاری ایران را در اختیار دارد؟

متاسفانه آمار رسمی و دقیقی در این زمینه وجود ندارد و یا اگر وجود دارد، من ندیده ام. شرکت ها اغلب تمایل به بیان آمار ندارند و از گمرکات نیز آمار دقیقی به دست نمی آید. اما از آن جایی که صنعتی آما، شرکتی بورسی است، موظف است تا آمارهای خود را به طور دقیق به سازمان بورس و اوراق بهادار گزارش نماید. به عنوان مثال شرکت آما در سال 1396 حدود 20 هزار تن ماده مصرفی جوشکاری در قالب الکترود، سیم جوش و پودر جوش تولید نموده است.

لازم به ذکر است که شرکت آما توجه چندانی به سهم بازار ندارد، شاید برخی از شرکت های همکار بیشتر از ما تولید نمایند. هدف شرکت آما تولید با تناژ بالا نیست، بلکه هدف تولید مواد مصرفی متنوع و با کیفیت و پاسخگویی به نیازهای صنایع حساس و تخصصی است. به عبارت دیگر شرکت آما راهبرد تمایز را در پیش گرفته است.

 

ارزیابی کلی تان از صنعت جوشکاری ایران چیست؟

جوشکاری رشته ای نوپا در ایران است. به خاطر دارم که در اولین کنفرانس های جوشکاری ایران که مربوط به زمانی نه چندان دور می باشد، به توضیح نحوه نامگذاری الکترودها پرداخته می شد. اما پس از جنگ و آغاز بازسازی کشور و نیز راه اندازی منطقه گازی عسلویه و نیاز صنعت به متخصصان جوشکاری، موجب شد تا رشته های گوناگون در عرصه جوشکاری در دانشگاه و دیگر موسسات و سازمان ها ایجاد شود.

با توجه به این نیاز مجبور بودیم تا در زمینه جوشکاری رشد نماییم. خوشبختانه صنعت جوشکاری طی 25 سال گذشته از رشد خوبی برخوردار بوده است. از لحاظ کیفی نگرش به جوشکاری علمی شده و از منظر کمی تعداد اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در این عرصه رشد قابل ملاحظه ای نموده است.

لازم به ذکر است که متاسفانه در صنعت ساختمان نسبت به صنایع دیگر کمی عقب تر هستیم. هرچند که پس از زلزله بم فعالیت های ارزشمندی در زمینه ارتقای دانش مهندسان عمران و با همکاری سازمان نظام مهندسی صورت گرفت که شرکت آما نیز در آن به صورت فعال مشارکت داشته است. اما حتی در صنعت ساختمان نیز امروزه نگرش ها تغییر نموده و مهندسی تر شده اما تا حالت ایده آل فاصله داریم که می بایست با تدوین قوانین سخت گیرانه و کنترل دقیق اجرای آنها به سوی بهبود شرایط حرکت نماییم.

 

اتخاذ چه راهبردهای را به تصمیم گیران سطح کلان صنعت پیشنهاد می فرمایید؟

حمایت از تولید داخلی با ممانعت از ورود کالای بی کیفیت. به نظر من شاید یکی از مهمترین راهبردها، جلوگیری واردات کالاهای بی کیفیت است. لازم به ذکر است که منظور ممانعت از واردات نیست، زیرا که باعث از میان رفتن رقابت و افت کیفیت تولیدات داخلی خواهد شد. اما اینکه اجازه دهیم تا به بهانه ارزانی، کالای بی کیفیت وارد کشور شود که از یک سو سلامت جانی و مالی مصرف کنندگان را تهدید می نماید و از طرف دیگر موجبات زیان تولیدکنندگان داخلی را فراهم خواهد آورد، جالب نیست.

 

با عنایت به سال ها فعالیت در عرصه تولید، چه توصیه ای برای کارآفرینانی دارید که شاید امروز در ابتدای راه باشند؟

در ایران اگر کسی می خواهد وارد صنعت شود، می بایست عاشق باشد. اگر هدف پولدار شدن است، شاید واسطه گری کار مناسب تری باشد زیرا مشکلات عرصه تولید آن چنان زیاد است که پس از مدتی شخص را منصرف خواهد نمود، اما کسی که عاشق است می ماند و با کمک خلاقیت و نوآوری برای بقاء مبارزه می کند.

 

در صورت صلاحدید در خصوص سایر فعالیت های غیرتجاری خود توضیح بفرمایید.

سال ها پیش و بنابر وصیت مادر، بنیاد خیریه سرور را تاسیس نمودیم که با لطف خداوند موفق شدیم تا کنون یک درمانگاه و دو بیمارستان فوق تخصصی کودکان را در مشهد راه اندازی کرده و تحویل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دهیم.

 

در صورت صلاحدید کمی درباره شرایط خانوادگی خود بفرمایید.

دارای چهار پسر هستم که یکی از ایشان در حال حاضر مدیر عامل شرکت صنعتی آما می باشند.

 

جناب آقای مهندس علیزاده، از فرصتی که برای این گفتگو اختصاص دادید تا متخصصان جوشکاری بهتر سوابق و نظرات تان را شناخته و با شرکتی صنعتی آما بیشتر آشنا شوند، سپاسگزاری نموده و از طرف پایگاه ولدیکا و نیز تمامی مخاطبان برای تان آرزوی تندرستی، شادکامی و توفیق هرچه بیشتر در خدمت به ایران عزیزمان داریم.

من نیز از شما و پایگاه ولدیکا بابت فرصتی که فراهم نمودید، سپاسگزارم و برای تان آرزوی موفقیت دارم.