X
GO

دکتر حسین حیدری

جناب آقای دکتر حیدری از پژوهشگران جوان و ممتاز دانشگاه ایران در زمینه مهندسی بازرسی و آزمون های غیرمخرب می باشند. ایشان پس از اتمام تحصیلات خود چند سالی است که مشغول فعالیت های آموزشی، پژوهشی و اجرایی در زمینه های گوناگون مهندسی بازرسی و آزمون های غیرمخرب بوده که حاصل مکتوب آن تالیف ده ها مقاله می باشد.

جناب آقای حیدری، مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی خود را در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گذرانده و پس از سپری نمودن دورانی از پژوهش های پیشرفته در دانشگاه بلونیای کشور ایتالیا، به ایران بازگشته و به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه تفرش مشغول به فعالیت هستند. ایشان در این مدت ضمن اشتغال به امر آموزش، فعالیت های اجرایی ارزشمندی در حوزه آزمون های غیرمخرب (NDT) از جمله خودکارسازی (Automation) برخی از این روش ها و نیز بومی سازی دستگاه اکوستیک امیشن یا انتشار صوت (Acoustic Emission Testing - AET) انجام داده اند. امیدوارم که شما کاربر گرامی نیز از مطالعه این مصاحبه لذت برده و از آن بیاموزید.

 

 

هرچند که جنابعالی شخصیتی شناخته شده ای هستید اما مطابق رویه مرسوم لطفا در ابتدا خود را معرفی فرمایید.

اینجانب حسین حیدری، متولد تهران در سال 1361 هستم.

 

از دوران پیش از ورود به دانشگاه برای مان بگویید؟ زندگی در آن روزگار چگونه بود؟ 

در محله بریانک در تهران به دنیا آمدم. دوران ابتدائی را در مدرسه شهید دلخواسته و مقطع راهنمایی را در مدرسه نمونه مردمی هفتم تیر گذراندم. پس از آن به دبیرستان شهید قدمی رفتم و پس از اتمام دوران دبیرستان، مقطع پیش دانشگاهی را در مدرسه فرح بخش سپری نمودم.

 

چرا رشته مهندسی مکانیک؟

در دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی علاقه فراوانی به دروس ریاضیات و فیزیک داشتم که در کنار بازار کار مناسب از دلایل انتخاب رشته مهندسی مکانیک بود، بنابراین پس از آنکه موفق به اخذ رتبه خوبی در آزمون سراسری شدم، این رشته را ادر اولویت قرار داده و خوشبختانه در دانشگاه امیرکبیر پذیرفته شدم و در سال 1384 از آن مقطع فارغ التحصل شدم.

 

تحصیلات تکمیلی خود را در کدام دانشگاه ها گذراندید؟ 

پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال 1384، در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه پذیرفته شدم که در سال 1386 به پایان رسید. سپس مقطع دکترای تخصصی خود را در این دانشگاه آغاز نمودم و موفق شدم تا آن را در سال 1391 به اتمام برسانم. پس از آن به مدت 6 ماه برای فرصت مطالعاتی به دانشگاه بلونیای ایتالیا رفتم و پژوهش های خود را زیر نظر آقای دکتر میناک و زوکلی سپری نموده و سپس به ایران بازگشتم.

 

پایان نامه های مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی حضرتعالی در چه زمینه ای بود. لطفا حسب صلاحدید توضیح بفرمایید.

هر دو پایان نامه اینجانب درباره به کارگیری روش آکوستیک امیشن بود. در دوره کارشناسی ارشد موضوع مورد بررسی فرایند خوردگی و ترک خوردگی حاصل از تنش (SCC) و در دوره دکترای تخصصی ماشینکاری کامپوزیت ها بود.

 

 

لطفا در رابطه با سایر دوره ها و آموزش هایی که گذرانده اید، توضیح بفرمایید؟ 

دوره های آموزشی سطح دوم تست های غیرمخرب (NDT) در روش های آلتراسونیک (UT)، مایعات نافذ (PT)، ذرات مغناطیسی (MT)، تفسیر رادیوگرافی (RTI) و بازرسی چشمی (VI) را گذرانده ام.

 

لطفا از تالیفات و ترجمه های خود بفرمایید؟

اینجانب در مجموع 27 مقاله ISI و کنفرانسی تالیف و منتشر نموده ام که فهرست آنها با یک جستجوی ساده اینترنتی قابل ملاحظه است. غیر از این مقالات هنوز کتابی تالیف یا ترجمه ننموده ام که امیدوارم این فرصت فراهم شود.

 

دوران پس از بازگشت جناب آقای دکتر حیدری به ایران و ورود به بازار کار چگونه بود؟

پس از بازگشت از فرصت مطالعاتی مدتی در مجموعه پژوهشی هوافضا فعالیت نمودم و سپس به عضویت هیات علمی دانشگاه تفرش درآمدم، همچنین به عنوان رئیس هیات مدیره شرکت مهندسان پایش وضعیت امیرکبیر (مپوا) فعالیت می نمایم.

 

همکاری تان با دانشگاه تفرش چگونه آغاز شد؟

اینجانب از سال 1387 بورسیه دانشگاه تفرش بودم که پس از فارغ التحصیلی و طی نمودن مراحل اداری در سال 1392 جذب هیات علمی این دانشگاه شدم که تا کنون ادامه دارد.

 

شرکت مهندسان پایش وضعیت امیرکبیر (مپوا) چگونه شکل گرفت و در چه زمینه فعالیت می نماید؟

در سال 1391 جلسه مشترکی را با دوستان خود در آزمایشگاه تست غیرمخرب دانشگاه امیرکبیر برگزار نموده و ایده خود در خصوص تاسیس شرکتی برای ساخت تجهیزات پیشرفته بازرسی و اتوماسیون بازرسی مطرح نمودم. پس از دو سال و همراهی برخی از دوستان و تغییر بعضی از سهامدران و اعضای هیات مدیره، شرکت مهندسان پایش وضعیت امیرکبیر (مپوا) تاسیس شد. البته در این دو سال فعالیت های مختلفی نیز در این راستا انجام گردید. پس از گذشت 4 سال از زمان تاسیس شرکت مپوا، برای اولین بار در ایران دستگاه پیشرفته ربات بازرس مخزن و نیز دستگاه آکوستیک امیشن بومی سازی شده است و امیدواریم که بتوانیم فعالیت های بیشتری در آینده به انجام برسانیم.

 

با کدام یک از بخش های صنعت همکاری نموده اید؟ در صورت تمایل نام بخش ها را ذکر فرمایید؟

اغلب زمان کاری اینجانب در دانشگاه و نیز شرکت مپوا می گذرد. اما با عنایت به زمینه های تخصصی ام هر از گاه شرایطی جهت برخی همکاری ها با صنعت نیز به وجود می آید که از جمله آنها همکاری با برخی مجموعه های پژوهشی و تحقیقاتی صنعتی است.

 

 

توصیه جنابعالی برای دانشجویانی که این روزها مشغول به تحصیل در دانشگاه ها هستند، چیست؟

امروزه داشتن مهارت بسیار مهمتر از مدارک دانشگاهی است، لذا توصیه می گردد که در حین تحصیل دوره های مرتبط را گذرانده و از فرصت های پیش آمده مانند کارآموزی و بازدیدها، برای یادگیری هرچه بیشتر بهره برداری نمایند.

 

با عنایت به سوابق آموزشی و پژوهشی حضرتعالی چه تفاوت هایی میان نظام آموزش مهندسی جاری در ایران و آنچه در کشورهای توسعه یافته در حال اجرا است، ملاحظه می فرمایید؟

یکی از مهمترین تفاوت ها در دوره کارشناسی بوده و ارتباط نامناسب صنایع و دانشگاه ها در ایران می باشد. بطور کلی بسیاری از پروژه های کارشناسی در خارج از ایران پروژه های کوچک کاربردی بوده که توسط صنایع به دانشگاه ارائه شده و توسط دانشجویان به انجام می رسد. همچنین در دوره های تحصیلات تکمیلی اغلب کمیت و کیفیت تجهیزات در دسترس قابل مقایسه با ایران نمی باشد و در آزمایشگاه های معتبر به طور معمول متخصصان حرفه ای شما را در حین تست ها همراهی و راهنمائی می نمایند. نکته دیگر دوره های صنعتی در کنار تحصیلات دانشگاهی است که می تواند دانشجویان را آماده برای جذب در صنایع نماید. متاسفانه این دوره ها در ایران چندان جدی گرفته نمی شوند.

 

با عنایت به تخصص حضرتعالی، ارزیابی تان از شرایط صنعت بازرسی و آزمون غیرمخرب ایران چیست؟

صنعت بازرسی و آزمون های غیرمخرب ایران در طول چند دهه اخیر از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار بوده است که شاهد آن تعداد اشخاص حقیقی و حقوقی متخصص و فعال در این حوزه است. از منظر علمی نیز پژوهش های فراوانی در این عرصه انجام شده که شاهد آن تعداد کتب و مقالات تالیف و منتشر شده در این حوزه است. البته انتظاری جز این نمی بایست داشت زیرا که این امر تنها محدود به ایران نبوده و دنیای صنعت در چند دهه گذشته پیشرفت های شگرفی نموده است
بطور طبیعی این پیشرفت ها در زمینه های بازرسی و آزمون های غیرمخرب نیز انجام شده و روش هایی بسیار کاراتر و دقیق تر توسعه داده شده اند، اما متاسفانه اکثر کارفرماهای بزرگ ایران هنوز بر روش های قدیمی تاکید داشته و بر تکنیک های نوین سرمایه گذاری نکرده اند. همچنین به شرکت های داخلی در این زمینه اعتقادی ندارند. به علاوه بودجه بخش بازرسی اغلب کافی نیست که به نظر می رسد یکی از دلایل آن عدم اعتقاد مدیران صنایع و شرکت های کارفرمایی معظم به بازرسی بوده و آن را هزینه اضافی و غیرمولد می پندارند.

 

جناب آقای دکتر حیدری، از زمانی که جهت این گفتگو اختصاص دادید تا مهندسان و متخصصان بازرسی و آزمون غیرمخرب بهتر سوابق و نظرات حضرتعالی را بشناسند، سپاسگزاری نموده و از طرف پایگاه ولدیکا و نیز تمامی مخاطبان برای تان آرزوی تندرستی، شادکامی و توفیق هرچه بیشتر در خدمت به ایران عزیزمان داریم.

من نیز از پایگاه ولدیکا به خاطر فرصتی كه در اختیار من قرار داده اند، سپاسگزاری نموده و برای آن مجموعه آرزوی موفقیت روزافزون دارم.