X
GO

مهندس محمد حسین حلاج

جناب آقای مهندس حلاج از فعال ترین مهندسان و مدرسان در زمینه مهندسی جوشکاری این مرز و بوم می باشند. ایشان نزدیک به 20 سال سابقه فعالیت های علمی، پژوهشی و اجرایی در زمینه های گوناگون مهندسی جوشکاری داشته که حاصل مکتوب آن تالیف تعدادی کتاب و مقالات است.

جناب آقای مهندس حلاج کارشناسی متالورژی دانشگاه تهران دریافت نموده و اولین فارغ التحصیل کارشناسی ارشد جوشکاری این دانشگاه معتبر ایران می باشند. ایشان ممیز استاندارد ایزو 3834 (ISO 3834) بوده و تجربه سال ها فعالیت در زمینه پیاده سازی الزامات این استاندارد معتبر و کاربردی را در پرونده کاری خود دارند و هم اکنون در سازمان هوافضای ایران مشغول به کار هستند. امیدوارم که شما کاربر گرامی نیز از مطالعه این مصاحبه لذت برده و از آن بیاموزید.

 

 

لطفا در ابتدا خود را معرفی فرمایید.

اینجانب محمد حسين حلاج هستم، این افتخار را دارم که اولين فارغ التحصيل مقطع کارشناسی ارشد جوشکاري از دانشگاه تهران باشم. در حال حاظر نیز در حوزه های گوناگون جوشکاری مانند تدريس، مشاوره و تضمين کيفيت فعال هستم.

 

از دوران پیش از ورود به دانشگاه برای مان بگویید؟ زندگی در آن روزگار چگونه بود؟

پيش از ورود به دانشگاه تنها دغدغه من، درس بود، البته می بايست اعتراف نمایم که انتخاب رشته متالورژی بطور کامل تصادفی صورت گرفت ولی برعکس انتخاب رشته کارشناسی ارشد جوشکاری را با مطالعه کامل انجام دادم و اکنون پس از گذشت سال ها از آن تاریخ، همچنان از تحصیل این علم میان رشته ای مهندسی بسيار خوشحال و راضی هستم.

 

چرا رشته جوشکاری؟

تحصیل در مقطع کارشناسی رشته مهندسی متالورژی، اینجانب را بطور کلی با رشته مهندسی جوشکاری آشنا نمود. نوپا بودن این رشته در ایران، نیاز صنایع گوناگون به فارغ التحصیلان این رشته که به ایشان حق انتخاب می داد و نیز عینی و قابل لمس بودن مباحث مطروحه در این رشته موجب شد تا به آن علاقمند شوم.

از زمان تحصیل در مقطع کارشناسی، پذیرفته شدن و تحصیل در رشته جوشکاری، با عنایت به ظرفيت پايين آن روزگار دانشگاه های دولتی -5 نفر دانشگاه صنعتی شريف و 6 نفر دانشگاه تهران- برای بنده رويا بود که البته با تلاش زياد محقق شد.

 

آیا تحصیل تنها مشغله آن روزگار جنابعالی بود و یا به طور همزمان به فعالیتی دیگر نیز اشتغال داشتید؟

واقعيت این است که بيشترین تمرکز اینجانب بر تحصيل بود و البته گاهی اوقات حسب وظیفه به پدر، در مغازه ایشان، کمک می کرديم.

 

تحصیلات تکمیلی خود را در کدام دانشگاه ها گذراندید؟

اغلب دوره های آموزشی تکميلی در حوزه مهندسی جوش را در مرکز پژوهش و مهندسی جوش ايران (IWREC) و دیگر موسسات آموزشی معتبر فعال در این عرصه گذراندم. البته چون بسيار زود وارد فعالیت تدريس شدم، بطور طبیعی فرصت زيادی برای شرکت در دوره های آموزشی باقی نماند و این موضوعی است که گاه کمی ناراحتم می دهد، به نظرم می بایست زمان بيشتری را برای يادگيری اختصاص می دادم.

البته به باور من زندگی فرصتی جهت یادگیری در عرصه های گوناگون است که یادگیری علمی تنها یکی از جنبه های آن است. امیدوارم که بتوانم با یادگیری در سایر زمینه ها جبران نمایم.

 

از دوره های دیگری که گذرانده اید برایمان بفرمایید؟

دوره مهندسی بين المللی جوشکاری (IWE)، دوره مميزی استاندارد ایزو 3834 (ISO 3834) و دوره های آموزشی گوناگون مرتبط با کيفيت و مديريت از مهمترين دوره هایی است که گذرانده ام.

 

از تالیفات و ترجمه های خود بفرمایید؟

تجربه ای در زمینه ترجمه دارم. چند سال پیش کتاب "مرجع کامل تکنولوژی جوشکاری" اثر لری جفوس را به فارسی ترجمه نمودم که خوشبختانه مورد استقبال و استفاده دانشجویان، فراگیران و مهندسان رشته جوشکاری قرار گرفت و استقبال خوبی از آن صورت گرفت. همچنین کتابچه ای در رابطه با استاندارد ایزو 3834 (ISO 3834) تالیف نمودم که البته به طور اختصاصی در شرکت محل فعالیتم مورد استفاده قرار می گیرد و به هنوز برای انتشار عام آن اقدام ننموده ام.

 

فعالیت های آموزشی تان چگونه آغاز شد و ادامه یافت؟

از سال 1383 و با پيشنهاد يکی از دوستان در دانشگاه جامع علمی - کاربردی مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران (IWREC)، با تدريس درس برشکاری فعاليت های تدریسی خود را آغاز نمودم. این اولين سابقه تدريس خود را هیچ گاه فراموش نمی کنم، هرچند که پیش از آن نیز در کلاس های حل تمرین دانشگاه، تدریس را به گونه ای دیگر تجربه نموده بودم.

 

لطفا بفرمایید که کدام دروس جوشکاری را تا کنون تدریس فرموده اید؟

تخصص اصلی بنده تدريس فرايندهای جوشکاری، جوشکاری فلزات غيرآهنی و آزمون های غيرمخرب (NDT)، بازرسی جوش و نیز تضمين کيفيت در جوشکاری (ISO 3834) است، هرچند دروس دیگری را نیز به صورت محدودتر تدریس نموده ام.

 

ارزیابی کلی تان از فراگیرانی که این روزها مشغول به یادگیری علوم گوناگون مهندسی جوشکاری می باشند، چیست؟

متاسفانه بسیاری از فراگیرانی که این روزهای مشغول یادگیری علوم مختلف مهندسی از جمله جوشکاری هستند، برای رفتن از کشور تلاش می کنند و هدف آنها اخذ مدرک و يا گواهينامه ای معتبر جهت بهبود سوابق تحصیلی (Resume) است. اگر به این افراد اغلب جوان، به چشم سرمایه های انسانی این مرز و بوم نگریسته شود، اين امر بسیار نگران کننده جلوه می نماید. سرمایه های یک کشور تنها منابع نفت، گاز و یا معدنی آن نیست، امروزه منابع انسانی از جمله غنی ترین منابع یک کشور است. همین منابع انسانی هستند که می توانند به کمک هم مزیتی پایدار برای یک کشور خلق نموده و جایگاه آن را در بازار پررقابت جهانی ارتقاء بخشند.

البته برنامه ریزی جامع نیاز ضروری این عرصه است تا امکان بهره برداری موثر از افرادی که با صرف هزینه گزاف آموزش داده شده و تربیت می شوند، وجود داشته باشد. در غیر این صورت مانند شرایط کنونی عرضه نیروی متخصص بر تقاضای آن پیشی گرفته که این امر بطور طبیعی موجب افت ارزش و انگیزه دانشجویان و فراگیران می گردد.

 

با کدام یک از بخش های صنعت همکاری نموده اید؟

این افتخار دارم که طول سالیان گذشته با صنايع گوناگون از جمله نظامی، نفت، مسکن، گاز و نیز بسیاری از موسسات آموزشی همکاری نموده ام، هرچند عمده بضاعت علمی خود مرهون فعالیت سال ها اخیر در صنایع هوافضا مي دانم. فعالیت فشرده پژوهشی - اجرایی که گاه 12 ساعت در روز را شامل شده و بار علمی آن شاید معادل دکترای تخصصی باشد.

 

همکاری جنابعالی با مجموعه صنایع دفاع چگونه آغاز شد؟

اینجانب از سال 1381 و با پروژه ای در زمینه ريخته گری آلومينيوم که تخصص اصلی من نبود، همکاری خود را با سازمان هوافضا آغاز نمودم. پس از آن این همکاری شکل پیمانی جهت دوره سربازی به خود گرفت و تا به امروز ادامه دارد.

 

در صورت تمایل در خصوص استاندارد ISO3834 و فعالیت هایی که در این زمینه انجام داده اید، بفرمایید؟

از سال 1387 به عنوان نماينده وزارت دفاع در طرح ساماندهی صنعت جوش کشور، به صورت جدی وارد اين عرصه شدم و به عنوان مدرس، مشاور، مميز و سرمميز تاکنون فعالیت های زیادی انجام داده ام که همانطوری که پیشتر گفتم، تالیف راهنمای پیاده سازی استاندارد ایزو 3834 (ISO 3834) یکی از آنها می باشد. هم اکنون نیز در سازمان هوافضا فعالیت اصلی من در همین زمینه می باشد.

 

ارزیابی کلی تان از صنعت جوشکاری ایران چیست؟ با عنایت به سوابق فعالیت های جنابعالی، وضعیت کیفی مجموعه ها و سازه های جوشکاری شده را چگونه ارزیابی می نمایید؟ به نظرتان چه اقداماتی مورد نیاز است؟

از منظر اینجانب کمترین مزیت اجباری شدن ناگهانی استاندارد ایزو 3834 (ISO 3834) در کشور این است که موجب شد تا متوجه فاصله فراوان شرایط موجود صنعت جوشکاری ایران با شرایط مناسب مطابق معیاری بین المللی شویم. با این همه نسبت به 17 سال پيش که من وارد عرصه جوشکاری کشور شدم، اين زمینه شاهد رشدی فزاینده بوده که افزايش تعداد متخصصان در زمینه های گوناگون این رشته مهندسی، نقشی تعیین کننده در این زمینه داشته است، ولی در صنايع انرژی، نیروگاهی، خودروسازی و ساختمان هنوز کارهای زيادی برای انجام دادن وجود دارد.

 

 

آیا برنامه یا هدف مشخصی برای آینده دارید که تمایل به اعلام نمودن آن داشته باشید.

متاسفانه طرح ساماندهی صنعت جوش کشور با قدرت خوبی شروع شد و خوب داشت پيش می رفت، ولی پس از تغييرات مدیریتی بطور کامل متوقف شد. شايد يکی از رویاهای اینجانب، ادامه یافتن طرح مذکور باشد تا بتوانم به پشتوانه سال های زیاد فعالیتم در این رشته، کمکی به ساماندهی صنعت جوشکاری ایران عزیزمان نمایم.

 

در انتها کمی درباره شرایط خانوادگی خود بفرمایید.

بنده متاهل بوده و داری 2 فرزند یکی پسر و دیگری دختر هستم. همسری مهربان دارم و این خانواده را موهبتی از سمت پروردگار بزرگ برای خود می دانم و با تمام قلب شاکر و سپاسگزار این نعمت می باشم.

 

جناب آقای مهندس حلاج، از زمانی که جهت این گفتگو اختصاص دادید تا متخصصان جوشکاری بهتر سوابق و نظرات تان را بشناسند، سپاسگزاری نموده و از طرف پایگاه ولدیکا و نیز تمامی مخاطبان برای تان آرزوی تندرستی، شادکامی و توفیق هرچه بیشتر در خدمت به ایران عزیزمان داریم.

من نیز از شما و پایگاه ولدیکا بابت فعالیت ها و خدمات سودمندتان به صنعت جوشکاری ایران سپاسگزاری نموده و برای تان آرزومند موفقیت می نمایم.