X
GO

مهندس مهدی فردی

جناب آقای مهندس فردی از باتجربه ترین مهندسان، مهندسان و کارآفرینان در زمینه جوشکاری و بازرسی می باشند. ایشان نزدیک به 30 سال سابقه فعالیت های علمی و اجرایی در زمینه های گوناگون مهندسی جوشکاری داشته که حاصل مکتوب آن تالیف دو کتاب تعدادی کتاب و مقالات می باشد.

جناب آقای مهندس فردی کارشناسی خود در رشته مهندسی مکانیک را از دانشگاه شهید رجایی و کارشناسی ارشد خود در رشته مهندسی مواد - جوشکاری را از دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم تحقیقات دریافت نموده و از مهندسان باتجربه و مدرسان باسابقه حوزه های گوناگون جوشکاری و بازرسی به شمار می آیند. ایشان در حال حاضر موسس و مدیرعامل شرکت فناوری پیشرفته صنعت جوش مدیا هستند. امیدوارم که شما کاربر گرامی نیز از مطالعه این مصاحبه لذت برده و از آن بیاموزید.

 

هرچند که جنابعالی شخصیت شناخته شده ای هستید، اما مطابق روال مرسوم لطفا در ابتدا خود را معرفی فرمایید

به نام خدا، من مهدی فردی، متولد آبان ماه 1346 در شهر میانه، کارشناس ارشد مهندسی مواد در گرایش جوشکاری و نیز مهندس بین المللی جوش (IWE) هستم.

 

لطفا از دوران پیش از ورود به دانشگاه برای مان بگویید؟ زندگی در آن روزگار چگونه بود؟

دوران ابتدایی و پایه های تحصیلی قبل دانشگاه را در یکی از محله های قدیمی تهران، خیابان 17 شهریور، پایین تر از میدان خراسان گذراندم. زندگی در این محله ها حال و هوای خود را داشت، مهمترین شاخص آن صفا و صمیمیت موجود در این محله ها بود. دوران متوسطه را در هنرستان فنی امام صادق (ع) در خیابان ری گذرانده ام که در آن زمان هنرستان ضمیمه شماره 4 نام داشت و بزرگترین هنرستان فنی کشور بود. من در سال 1365 موفق به اخذ دیپلم فنی در رشته صنایع فلزی شدم. در این رشته هنرجویان با انواع فرآیندهای جوشکاری و ورقکاری آشنا می شدند. پس از اخذ دیپلم در کنکور سراسری شرکت نمودم و در رشته معلم فنی جوشکاری و صنایع فلزی در دانشگاه شهید رجایی پذیرفته شدم.

 

 

چرا دانشگاه شهید رجایی؟ چرا رشته معلم فنی جوشکاری و صنایع فلزی؟

در سال 1365 در کنکور سراسری شرکت نموده و در رشته معلمی فنی جوشکاری و صنایع فلزی پذیرفته شدم. علت انتخاب این رشته نیز تمایل به ادامه تحصیل در رشته ای بود که در هنرستان با آن آشنا و به آن علاقمند شده بودم، لذا در دانشگاه نیز همان را انتخاب کرده و ادامه دادم و در سال 1372 موفق به ارائه پایان نامه و اخد درجه کارشناسی در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه شهید رجایی شدم. پس از مدتی کوتاه جهت ادامه تحصیل به دانشگاه علوم تحقیقات رفته و در سال 1379 موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد مهندسی مواد - جوشکاری از آن دانشگاه شدم. می توانم بگویم از دوران متوسطه تا دانشگاه تقریبا در رشته مرتبط با جوشکاری مشغول تحصیل بوده ام.

 

آیا تحصیل تنها مشغله آن روزگار جنابعالی بود و یا بطور همزمان به فعالیتی دیگر نیز اشتغال داشتید؟

از زمان تحصیل در هنرستان به تدریس علاقه داشتم که این امر یکی از دلایل انتخاب رشته معلمی فنی جوشکاری و صنایع فلزی بود. بنابراین از سال 1367 و همزمان با اتمام تحصیل در هنرستان و آغاز تحصیل دانشگاهی، به تدریس این رشته فنی در هنرستان ها و مراکز آموزش عالی مشغول شدم.

 

دوره های آموزشی تکمیلی خود را در کدام موسسات آموزشی / دانشگاه ها گذراندید؟ از دوره های دیگری که گذرانده اید برایمان بفرمایید؟

مهندسی بین المللی جوش (IWE) شاید مهمترین دوره غیردانشگاهی و تکمیلی باشد که گذرانده ام. این دوره را در سال 1380 و همزمان با برگزاری نخستین دوره آن در مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران (IWREC) گذراندم. از نکات جالب این است که در آن دوره من هم دانشجو بودم و هم مدرس که این امر گاه منجر به چالش های دلپذیری می شد و خاطرات و دوستان خوبی از آن دوره برایم به یادگار مانده است.

پس از آن دوره های متعدد دیگری در خصوص ممیزی استاندارد ایزو 3834 (ISO 3834) و آزمون های غیرمخرب (NDT) را گذرانده ام. پس از مدتی در سال 1392 با عنایت به سوابق تحصیلی و کاری ام، موفق به اخذ کارشناسی استاندارد در حوزه بازرسی جوش از سازمان استاندارد شدم.

 

از تالیفات و ترجمه های خود بفرمایید؟

به دلیل ذات رشته تحصیلی و فعالیت های کاری ام نیازمند مطالعه مستمر هستم که گاه با خلاصه نویسی مطالب خوانده شده همراه می گردد. از این متون در کنار تجربیات عملی ام، برای تدوین و یا به روزرسانی جزوات مختلف تدریسی ام در رشته های جوشکاری و بازرسی بسیار کمک گرفته ام. همچنین دو کتاب درسی برای رشته صنایع فلزی در مقطع هنرستان تالیف نموده ام که عبارتند از:

  • تکنولوژی و کارگاه تغیرشکل نیم ساخته 1 (چاپ اول، 1394)
  • تکنولوژی و کارگاه تغیرشکل نیم ساخته 2 (چاپ اول، 1394)

 

آیا از معلمان و استادان کسی را به خاطر دارید که رفتارشان به نوعی بر منش کنونی تان تاثیرگذار بوده باشد؟

بله من به زنده یاد، استاد ناصر بهرام زادگان ارادت خاصی داشتم و به نوعی آموخته های خود در زمینه مهندسی جوشکاری را مدیون ایشان می دانم. از منظر اینجانب، ایشان یکی از برجسته ترین اساتید در حوزه مهندسی جوشکاری بودند که مطالب کلاسیک این علم را به صورتی عمیق درک نموده و به شکلی عالی به دانشجویان منتقل می نمودند. این امر به ویژه برای ماژول طراحی و تحلیل در دوره مهندسی بین المللی جوشکاری (IWE) که درک مباحث مربوطه در مدت زمان کوتاه دوره، برای فارغ التحصیلان رشته هایی غیر از مهندسی مکانیک مشکل بود، مصداق می یافت. یادشان گرامی باد.

 

دوران پس از ورود به بازار کار برای جنابعالی چگونه بود؟

آغاز دوران کاری من به سال های نوجوانی باز می گردد. از سال سوم هنرستان نیز به طور حرفه ای به ساخت مصنوعات فلزی و سازه های فولادی مشغول بودم و به مرور وارد حوزه های دیگر شدم. اکنون و هنگامی که به آن روزها فکر می کنم، متوجه می شوم سالیان طولانی کار و تحمل سختی های فراوان، از انسانی ساخت که امروز هستم. این توصیه ای است که گاه به دانشجویان، فراگیران و مهندسان جوان تر می نمایم. اینکه اگر امروز دچار سختی هستید، بدانید که آن پایدار نخواهد ماند اما عبور شما از این روزگار سخت باعث خواهد شد که در نهایت انسان بهتری باشید.

 

فعالیت های تدریسی تان چگونه آغاز شد و ادامه یافت؟ در صورت امکان عناوین دوره های جوشکاری و بازرسی را که تدریس می فرمایید، بیان نمایید؟

از سال 1367 به عنوان معلم هنرستان وارد تدریس شدم و سپس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به تدریس پرداختم. بطور همزمان در شرکت ها، کارخانجات و مراکز صنعتی مشغول آموزش دوره های مرتبط با صنعت جوش و بازرسی شدم. دوره های تکنولوژی جوشکاری، بازرسی اتصالات جوشی، متالورژی جوشکاری، نحوه تدوین دستورالعمل جوشکاری (WPS) و تضمین کیفیت در جوش از جمله دوره هایی است که تا کنون تدریس نموده ام.

 

ارزیابی تان از نظام آموزش آزاد کنونی چیست؟ به نظرتان چه انتقاداتی به آن وارد بوده و چه اقداماتی جهت بهبود شرایط مورد نیاز است؟ 

از منظر اینجانب نظام آموزش آزاد موجود از نابسامانی فراوانی رنج می برد. مهمترین ایراد وارده نیز عدم وجود سازمان دولتی یا غیرانتفاعی دارای صلاحیتی است که مسئولیت اش را عهده دار بوده و به ان انتظام بخشد. به نظرم تعیین متولی قابل اطمینان و  تدوین الزامات منصفانه از ضروری ترین اقداماتی است که می بایست انجام شود.

 

با کدام یک از بخش های صنعت همکاری نموده اید؟ در صورت تمایل نام شرکت ها را ذکر فرمایید؟

همانطور که می دانید علوم و فناوری های جوشکاری و بازرسی محدود به صنعتی خاص نبوده و اغلب صنایع موجود را در بر می گیرد. این حقیر نیز به عنوان یکی از فعالان قدیمی عرصه مهندسی جوشکاری و بازرسی، توفیق همکاری و ارائه خدمات به صنایع مختلفی را داشته ام که از جمله می توان صنایع دفاع، شرکت های زیرمجموعه سازمان گسترش و نوسازی و برخی شرکت های خصوصی فعال در این زمینه را ذکر نمود.

 

همکاری جنابعالی با مجموعه کنونی چگونه آغاز شد؟ در صورت صلاحدید مختصری در خصوص فعالیت های آن مجموعه توضیح بفرمایید؟

شرکت من فناوری پیشرفته صنعت جوش مدیا نام داشته که در زمینه های گوناگون صنعت جوش، امور بازرسی و طراحی و ساخت فعالیت دارد. این شرکت را خود تاسیس نموده و در حال حاضر بیشترین فعالیت آن در زمینه ساخت اتاق های شیلد (DATA ROOM CENTER SHILD) می باشد.

 

ارزیابی کلی تان از صنعت جوشکاری ایران چیست ؟

صنعت جوش ایران در حوزه های مختلف متفاوت است و بسته به نوع صنعت می توان ان را در گروه خوب، متوسط، کمتر از حد انتظار و یا بد جای داد. به عنوان نمونه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می توان از منظر رعایت الزامات جوشکاری در گروه صنایع خوب و صنعت ساختمان را در گروه کمتر از حد انتظار و متاسفانه حتی در برخی از مناطق از منظر رعایت الزامات جوشکاری و انجام به موفع بازرسی ها در گروه بد جای داد.

 

با عنایت به سوابق فعالیت های جنابعالی در صنعت جوشکاری، وضعیت کیفی   ها و سازه های جوشکاری شده را چگونه ارزیابی می نمایید؟ به نظرتان چه اقداماتی مورد نیاز است؟

همانطوری که پیشتر بیان شد وضعیت کیفی سازه های جوشکاری شده در صنایع گوناگون متفاوت است. کیفیت سازه جوشی ساخته شده برای کاربری در صنعت نفت بسیار متفاوت از کیفیت سازه جوشی مشابه ای است که جهت کاربری در صنعت ساختمان تولید شده است. به نظر در حوزه ساخت سازه های جوشکاری شده برای صنعت ساختمان جای کار بسیاری وجود دارد و واگذاری مسئولیت بخش جوشکاری در صنعت ساختمان، به مهندسان جوشکاری و متخصصان بازرسی می تواند از اولویت های این حوزه باشد.

 

از آنجایی که حضرتعالی جزو موسسان انجمن صنفی مهندسان جوشکاری هستید، لطفا مختصری در خصوص این انجمن توضیح بفرمایید؟ به نظرتان چه اقداماتی جهت ارتقای سطح فعالیت های انجمن مورد نیاز است؟

انجمن صنفی کارگری مهندسین جوش استان تهران به عنوان اولین انجمن صنفی کارگری با هدف سامان دهی این صنعت و پیگیری خواسته های صنفی فارغ التحصیلان و افراد شاغل در این حوزه تاسیس شد و در جهت نیل به این اهداف فعالیت های خوب و سازنده ای را نیز در طی عمر کوتاه خود داشته است و البته رسیدن به اهداف نهایی و چشم اندازهای تعیین شده ممکن نخواهد بود مگر با همفکری و همدلی تمامی سازمان های مردم نهاد (NGO) هم نام و هم آرمان موجود که دل درگروی پیشرفت صنعت جوشکاری و نیز ارتقای جایگاه علمی و اقتصادی کشور دارند.

 

در انتها و در صورت صلاحدید کمی درباره شرایط خانوادگی خود بفرمایید.

من متاهل بوده و دارای دو فرزند هستم. فرزند بزرگم محمدطه دانشجوی رشته مهندسی عمران و دخترم دانش آموزش می باشد.

 

 

جناب آقای مهندس فردی، از فرصتی که برای این گفتگو اختصاص دادید تا متخصصان جوشکاری و بازرسی بهتر سوابق و نظرات تان را بشناسند، سپاسگزاری نموده و از طرف پایگاه ولدیکا و نیز تمامی مخاطبان برای تان آرزوی تندرستی، شادکامی و توفیق هرچه بیشتر در خدمت به ایران عزیزمان داریم.

من نیز از شما و پایگاه ولدیکا بابت خدمات ارزشمندی که به علم و صنعت جوشکاری می نمایید، سپاسگزارم و برای تان آرزوی موفقیت دارم.