X
GO

مرکز پژوهش کاربردی جوش و آزمون های غیرمخرب

معرفی

با گسترش علم و فناوری، امروزه شاهده رشد و توسعه صنایع حساس و مهمی نظیر صنایع نفت و گاز، نیروگاهی، صنایع هوافضا و صنعت خودرو در داخل کشور می باشیم. با توجه به وجود اتصالات جوشی در صنایع مختلف و آمارهای صنعتی اعلام شده در خصوص فروانی شکست در این اتصالات، توجه ویژه به این مقوله ضروری به نظر می رسد. رسیدن به کیفیت قابل قبول در محصولات تولیدی صنعت و ارتقای قابلیت اطمینان سامانه های موجود، نیازمند انجام طراحی های صحیح اتصالات جوشی و  بازرسی های دقیق و پایش سلامت این سازه ها می باشد. این مساله لزوم شکل گیری مرکزی تخصصی با پشتوانه علمی در حوزه جوش و بازرسی های غیرمخرب (NDT) را آشکار می نماید.

جوشکاری یک حوزه چند دانشی شامل مکانیک، انتقال حرارت و مواد می باشد. در سازه های جوشکاری شده، تحلیل استاتیکی و دینامیکی سازه جوشی، تدوین دستورالعمل های اجرای فرآیند جوشکاری، بازرسی و کنترل کیفی در مرحله اجرا و پس از اجرا همگی تخصص های مربوط به خود را دارند که رسیدن به یک سازه مطلوب نیازمند وجود این تخصص ها در کنار یکدیگر می باشد. با توجه به همین مساله شکل گیری این مرکز کاربردی ضروری به نظر می رسد. با توجه به جایگاه والای دانشکده فنی دانشگاه تهران و گروه مهندسی مکانیک این دانشکده در زمینه آموزش نیروهای متخصص و نیز ارائه خدمات کاربردی و تحقیقاتی در سطح عالی به مراکز علمی و صنعتی کشور، این مرکز در حال فعالیت می باشد.

مرکز پژوهش کاربردی جوش و آزمون های غیرمخرب (The Welding and Nondestructive Testing Applied Research Center) با در اختیار داشتن تجهیزات مدرن آزمون های غیرمخرب (NDT) و دستگاه های جوشکاری نوین و سنتی، آماده به همکاری در پروژه هایی با موضوعات ذیل با مراکز صنعتی و تحقیقاتی می باشد :

 • تدوین تکنولوژی جوشکاری فلزات خاص
 • تحلیل و اندازه گیری تنش های پسماند
 • عیب یابی و پایش وضعیت با استفاده از روش های نوین بازرسی
 • پایش وضعیت با استفاده از روش های کلاسیک

 

مرکز پژوهش کاربردی جوش و آزمون های غیرمخرب

 

فهرست خدمات

خدمات پژوهشی

- جوشکاری

 • انجام تحقیقات در زمینه تکنولوژی جوشکاری
 • ارتقای تکنولوژی های سنتی جوشکاری
 • توسعه روش های مدرن جوشکاری و صنعتی نمودن آنها
 • پژوهش و اجرای پروژه های کاربردی در زمینه طراحی و تحلیل اتصالات جوشی
 • تحلیل و اندازه گیری تنش های پسماند و بررسی اثرات آن بر رفتار مکانیکی سازه های جوشی
 • محاسبه تغییرشکل های پسماند در سازه های جوشی و ارائه راه کارهای کنترل آن
 • تحلیل استحکامی اتصالات جوشی مطابق با الزامات خاص این اتصالات
 • تحلیل خستگی و شکست سازه های جوشی و تخمین عمر این سازه ها
 • پژوهش و اجرای پروژه های کاربردی در زمینه اجرا و آزمون مخرب اتصالات جوشی
 • تهیه و تدوین دستورالعمل جوشکاری (WPS) برای اتصالات ویژه صنعتی
 • اجرای دستورالعمل جوشکاری (WPS) مطابق با استانداردهای مربوطه
 • تهیه و تدوین دستورالعمل بازرسی و کنترل کیفیت اتصالات جوشی
 • اخذ تاییدیه دستورالعمل جوشکاری (PQR) مطابق با استانداردهای مربوطه

- بازرسی

 • پژوهش و اجرای پروژه های کاربردی در حوزه بازرسی های غیرمخرب (NDI)
 • تهیه و تدوین دستورالعمل اجرای آزمون های غیرمخرب (NDT) و تحلیل نتایج آن ها
 •  پیاده سازی و ارتقاء روش های متداول آزمون غیرمخرب (NDT)
 • توسعه روش های نوین آزمون های غیرمخرب (NDT) در راستای نیاز صنعت و جامعه علمی کشور

 

خدمات آموزشی

مرکز پژوهش کاربردی جوش و آزمون های غیر مخرب با  در اختیار داشتن اساتید مجرب و پژوهشگران فعال در زمینه های صنعتی و تحقیقاتی اقدام به ارائه دوره های آموزشی جوشکاری، آزمون های غیرمخرب (NDT) و نرم افزار  نموده است.

 

خدمات آزمایشگاهی

- خدمات آزمایشگاهی مقاومت مصالح

 • آزمون کشش
 • آزمون کشش و خستگی الکتروهیدرولیکی

 

- خدمات اندازه گیری

 • اندازه گیری تنش های پسماند (Residual Stress Measurement)

استفاده از روش کرنش سنجی سوراخ، امروزه پرکاربردترین روش اندازه گیری تنش های باقیمانده به گواه آمار است. مرکز پژوهش کاربردی جوشکاری و آزمون های غیرمخرب دانشگاه تهران، مجهز به یکی از مدرن ترین تجهیزات اندازه گیری تنش های پسماند بر مبنای روش اندازه گیری کرنش سنجی سوراخ می باشد. کالیبراسیون و آزمایشات انجام شده مطابق استاندارد آزمون مواد امریکا نشان داده اند که دستگاه مذکور قابلیت اندازه گیری کرنش باقیمانده را با دقت %5± دارا می باشد.

این مجموعه تاکنون در پروژه های صنعتی و تحقیقاتی متعددی به کار گرفته شده است. در شکل مقابل به کارگیری دستگاه ساخته شده در فرایند اندازه گیری تنش های باقیمانده  بر روی بدنه ژنراتور ساخت شرکت پارس ژنراتور مپنا نشان داده شده است که نتایج حاصله مورد تأیید کارشناسان آن شرکت قرار گرفت.

این دستگاه تاییدیه وزارت علوم تحقیقات و فناوری را اخذ کرده و رتبه 8 از سطح آمادگی فناوری را به تایید این وزارت دارد. این مرکز قادر به ساخت دستگاه اندازه گیری تنش های پسماند به روش کرنش سنجی سوراخ مطابق با درخواست مشتری می باشد.

 

 • برهم نگاری تصاویر دیجیتال (Digital Image Correlation) یا کرنش نگاری دیجیتال

دانش فنی و کاربردی روش برهم نگاری تصاویر دیجیتال یا کرنش نگاری دیجیتال در سال های اخیر به شدت مورد توجه شرکت های بزرگ صنعتی قرار گرفته است. همبستگی تصاویر دیجیتال یک روش اپتیکی و غیرتماسی است که با هزینه ای بسیار پایین قادر به ارائه طیف میزان جابجایی و کرنش از قطعات تحت بار با وضوح (Resolution) اندازه گیری بالا می باشد.

این روش در صنعت خودروسازی برای آزمون قطعات و تجزیه  تحلیل ارتعاشی مجموعه ها، در صنعت هوافضا برای تعیین انحراف بال، تحلیل فشار بدنه و آزمون مواد کامپوزیت، در  صنایع نفت و گاز جهت آزمون هیدوراستاتیک مخازن و ارزیابی خطوط انتقال، در صنایع نیروگاهی جهت ارزیابی انحراف توربین باد و بررسی تنش در قطعات نیروگاهی و همچنین در آزمون تغییرشکل ساختمان و بتن و آنالیز زلزله در ساختمان مورد استفاده قرار گرفته است.

این مرکز با بومی سازی ساخت مجموعه کرنش نگاری دیجیتال و دستیابی به دانش فنی تحلیل و پردازش داده های حاصله، با توجه به نیازهای مشتریان قادر به ارائه خدمات به شرح ذیل می باشد :

- ارائه خدمات در خصوص انجام کرنش نگاری به روش برهم نگاری تصاویر دیجیتال
- ارائه خدمات تحقیاتی و مشاوره ای در زمینه روش برهم نگاری تصاویر دیجیتال
- ارائه خدمات در زمینه فروش فناوری و تجهیزات برهم نگاری تصاویر دیجیتال

 

 • بازرسی ترموگرافی (Thermography Inspection) یا تصویربرداری با امواج مادون قرمز

استفاده از تکنیک بازرسی ترموگرافی یا تصویربرداری با امواج مادون قرمز یا تصویربرداری / بازرسی حرارتی به عنوان یک ابزار مفید و توانمند و پیشرفته در میان روش های مختلف مراقبت وضعیت و عیب یابی در حال گسترش است.

امروزه از این روش به صورت گسترده برای تشخیص عیوب در سازه های بزرگ صنعتی با سرعت بالا، آزمون نشتی، بازرسی سازه های مدرن، آزمون تجهیزات الکترونیکی و تجهیزات برق فشار قوی، پایش خوردگی و عایق کاری در لوله کشی ها، ممیزی انرژی و نشت حرارت در تجهیزات حرارتی و تعیین کارکرد نامطلوب تجهیزات دوار استفاده می شود.

این مرکز با در اختیار داشتن تجهیزات ترموگرافی پیشرفته، نرم افزارهای تخصصی و دانش فنی و تخصص مربوطه در زمینه انجام بازرسی ترموگرافی به روش های ترموگرافی پالسی و ترموگرافی لاک این قادر به ارائه خدمات در  پروژه های صنعتی و تحقیقاتی می باشد. خدمات این مرکز شامل تمامی بخش های مربوط به این تکنولوژی به شرح ذیل است :

- ارائه خدمات در زمینه بازرسی ترموگرافی
- ارائه خدمات تحقیاتی و مشاوره ای در زمینه استخراج دستورالعمل بازرسی ترموگرافی
- ارائه خدمات در زمینه فروش تجهیزات بازرسی ترموگرافی
- ارائه خدمات در زمینه ساخت تجهیزات جانبی بازرسی ترموگرافی

 

 • آزمون غیرمخرب روش نشرآوایی (Acoustic Emission Testing)

نشرآوایی (Acoustic Emission) پدیده ای است که در اثر ایجاد و انتشار یک موج الاستیک در محدوده فراصوتی رخ می دهد. این روش امروزه به عنوان يك روش آزمون غيرمخرب (NDT) پرکاربرد برای تشخيص و موقعیت یابی عيوب در سازه های تحت بار به كار می رود. از مزایای اين روش مي توان به دستیابی به اطلاعات جامعی از محل عیوب و میزان فعالیت آن در سازه های تحت تنش اشاره نمود.

از عمده کاربردهای این روش می توان به پایش وضعیت و نشتی یابی خطوط انتقال و مخازن تحت فشار، آزمایش یکنواختی ساختار ماده، پایش (Monitoring) تجهیزات دوار و تشخیص سلامت سازه های کامپوزیتی  اشاره نمود.

این مرکز با در اختیاز داشتن تجهیزات به روز نشر آوایی قادر به آماده ارائه خدمات به مشتریان را به صورت آزمایشگاهی و صنعتی می باشد. خدمات این مرکز شامل کلیه بخش های مربوط به این تکنولوژی به شرح ذیل می باشد:

- ارائه خدمات در زمینه انجام آزمون نشرآوایی
- ارائه خدمات تحقیاتی و مشاوره ای در زمینه آزمون نشرآوایی
- ارائه خدمات در زمینه فروش فناوری و تجهیزات آزمون نشرآوایی

 

خدمات ساخت

 • ارائه خدمات در زمینه ساخت تجهیزات اندازه گیری تنش پسماند
 • ارائه خدمات در زمینه ساخت تجهیزات جانبی بازرسی ترموگرافی


خدمات بازرگانی

 • ارائه خدمات در زمینه فروش فناوری و تجهیزات اندازه گیری تنش پسماند
 • ارائه خدمات در زمینه فروش فناوری و تجهیزات برهم نگاری تصاویر
 • ارائه خدمات در زمینه فروش تجهیزات بازرسی ترموگرافی
 • ارائه خدمات در زمینه فروش تکنولوژی و تجهیزات نشرآوایی

 

 

راه های ارتباط

نشانی : تهران، کارگر شمالی، بالاتر از بزرگراه جلال آل احمد، پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران، دانشکده مهندسی مکانیک، مرکز پژوهش های کاربردی جوش و آزمون های غیرمخرب
شماره تماس : 88353893 - 021
شماره همراه : 6976265 - 0912
شماره دورنگار : 88013029 - 021
پایگاه اینترنتی : http://me.ut.ac.ir/TWN/MainPage.html

 

مراجع

 1. پایگاه اینترنتی مرکز پژوهش های کاربردی جوش و آزمون های غیرمخرب