X
GO

آموزش آنلاین چیست؟

"در آینده بی سواد کسی نیست که توانایی خواندن ندارد، بلکه کسی است که یاد نگرفته چگونه یاد بگیرد." الوین تافلر

 

مقدمه

آموزش از اركان اصلی توسعه در هر نظام اجتماعی و یادگیری از عوامل مهم در موفقیت انسان ها به شمار می رود. بدون فراگرفتن علوم و فنون مورد نیاز، زندگی در تمدن کنونی با پیچیدگی های روز افزون آن، به راستی مشکل خواهد بود.

امروزه اینترنت به عنوان منبعی جهت توسعه یادگیری و پاسخ به پرسش های افراد به شمار می رود. این شبکه ارتباطی روش‌های یادگیری ما را دگرگون کرده و ویژگی‏‏‏‌های منحصر به فردش در کنار هماهنگی آن با نیازهای رو به رشد بشر، موجب شده است تا هر روز افراد بیشتری با تغییر در الگوهای متداول، به تجربه یادگیری الکترونیک و آموزش آنلاین بپردازند.

 

 

انسان مدرن با مشغله‏‌های روزافزون خویش برنامه ریزی فشرده ای برای اوقات فراغت خود دارد. گرانبها‌تر شدن این اوقات باعث شده تا صرف زمان‌های طولانی برای سفرهای درون و برون شهری جهت شرکت در کلاس های آموزشی، برای بسیاری از انسان‌ها از اولویت برخوردار نباشد. صرف زمان کمتر برای یادگیری به معنی اوقات فراغت بیشتر جهت سپری کردن با خانواده و دوستان، لذت بردن از علایق شخصی و رفع خستگی‏‏‌های کاری است.

اکنون برای اغلب نیازهای روزمره راه‏ حل‏‏‏‌های جدیدتری وجود دارد. هوشمندی انسان‌ها، آنها را مجاب می‏‌کند که با تغییر در الگوها، تطابق بیشتری با فناوری های نوین پیدا کرده و به روزتر زندگی کنند. در دنیای کنونی دیگر کمتر کسی بدون تحقیق، بررسی دقیق و نهایت استفاده از اطلاعات موجود اقدام به خرید می‏‌کند زیرا که مایل است دقیق‏‌تر و با قطعیت بیشتری انتخاب نماید. این موضوع به ویژه در رابطه با دوره های آموزشی و یادگیری صادق است. زیرا که از یک طرف وابسته به زمان، این تنها منبع به راستی محدود ما انسان ها، بوده و همه کس تمایل دارند تا از آن بیشترین بهره را کسب نمایند و از طرف دیگر آنها به طور طبیعی مایل اند تا حداکثر انتفاع را از سرمایه گذاری انجام شده کسب نمایند، آموزه هایی که برای مدتی طولانی همراه آنان بوده و غنای آن در کنار اعتبار مدرک اخذ شده، می تواند اطمینانی برای آینده غیرقطعی به شمار آید.

مزایای آموزش آنلاین به طور خلاصه عبارت است از :

  • آموزش برای همه، با کیفیت یکسان
  • صرفه جویی در زمان و هزینه
  • امکان مطالعه محتوای و یادگیری مفاهیم در هر زمان
  • امکان شرکت در کلاس مجازی از هر مکان
  • امکان ضبط کلاس جهت بازبینی های آتی
  • ارائه مطالب به صورت هماهنگ و قابل کنترل
  • افزایش کیفیت و انعطاف پذیری آموزش