X
GO

انجمن جوشکاری امریکا - AWS

معرفی

انجمن جوشکاری امریکا (American Welding Society - AWS) در سال ۱۹۱۹ به عنوان سازمانی غیرانتفاعی با ماموریتی جهانی جهت پیشبرد علم، فن آوری و کاربرد جوشکاری و سایر فرایندهای اتصال دهی و برشکاری شامل لحیم کاری سخت و نرم و پوشش دهی حرارتی (Thermal Spraying) پایه گذاری شد. این انجمن سعی دارد تا ضمن ارائه کمک های علمی و عملی به صنایع گوناگون، هم زمان الهام بخش نسل جوان جهت مشاهده فرصت های قابل دسترس جدید شغلی در این عرصه باشد.

 

نماد تجاری (Logo) انجمن جوشکاری امریکا (AWS) که در سال 2014 رونمایی شد.

 

مرکز اصلی انجمن جوشکاری امریکا (AWS) در شهر میامی از ایالت فلوریدا بوده و به وسیله سازمانی از کارشناسان و مدیران داوطلب هدایت می شود. این انجمن دارای بیش از ۷۳ هزار عضو در سطح جهان بوده که در ۲۲ ناحیه و ۲۵۰ شعبه محلی و دانشجویی فعالیت دارند. فعالیت های این سازمان به پشتیبانی صدها هزار نفر از متخصصان شامل جوشکاران، رهبران کسب و کار، گروه های فروش و خدمات، سازندگان، تامین کنندگان، انجمن ها، مراکز آموزش، گروه های داوطلب و دانشجویان اختصاص دارد. این سازمان، انجمن های جوشکاری سراسر جهان را به منظور شکل دهی یک نیروی مشترک، براساس زیرساختی از استانداردهای بالاتر، یادگیری پیشرفته و پاداش رشد مرتبط می سازد.

 

مرکز اصلی انجمن جوشکاری امریکا (AWS) در شهر میامی از ایالت فلوریدا

 

مجسمه قرار داده شده در سالن ورودی مرکز اصلی انجمن جوشکاری امریکا (AWS)

 

تاریخچه

با ورود ایالات متحده امریکا به جنگ جهانی اول در سال 1917، صنایع این کشور به منظور کمک به تولید با کیفیت و سریع کشتی های جنگی و باری فراخوانده شدند. فرایند اتصال جدیدی که جوشکاری نامیده می شد، برای کمک به تحقق این هدف به کار گرفته شد. به منظور حصول اطمینان از بهره مندی صنعت از مزایای این فن آوری جدید، رئیس جمهور وودرو ویلسون، یکی از استادان دانشگاه هاروارد به نام «پروفسور آدامز» را فراخواند تا سرپرستی کمیته جوشکاری «شرکت ناوگان اضطراری (Emergency Fleet Corporation)» را برعهده گیرد.

عملکر خوب جوشکاری در جنگ پروفسور آدامز را تشویق نمود تا در سال 1919 رهبران صنایع را به منظور ادغام کمیته جوشکاری شرکت ناوگان اضطراری و «شورای ملی جوشکاری» و شکل دهی سازمانی جدید گرد هم آورد. هدف از اینکار گردآوری اطلاعات قابل اطمینان از فن آوری رو به رشد جوشکاری بود. «انجمن جوشکاری امریکا» با این هدف متولد شد.

 

نخستین شام سالانه انجمن جوشکاری امریکا (AWS) در سال 1922

 

در سال 1943 سرهنگ اسکات ریچی در مقاله "سلاح های جوشکاری شده در جنگ" به ستایش از محاسن جوشکاری پرداخته و گفت: "... جوشکاری وظیفه خود را جهت بالاتر و جلوتر نگاه داشتن ما از دشمنان انجام داده است." و ادامه داد: "جوشکاری به فرایند ساخت بیش از 1700 سلاح مختلف وارد شده است." او همچنین به توانمندی جوشکاری به عنوان یکی از مهم ترین فرایندهای ساخت اشاره کرد هنگامی که گفت: "... آن ابزاری قدرتمند برای تولید تسلیحاتی است که به روش دیگر امکان تولید ندارند."

در ادامه برخی از تسلیحات ساخته شده به کمک جوشکاری آورده شده است :

 

حمل کننده توپ 155 میلی متری هویتزر سازه ای تمام جوشکاری شده بود.

 

فرایندهای مختلف جوشکاری سهم به سزایی در ساخت خودرو حمل مسلسل 105 میلی متری هویتزر داشتند.

 

روش ساخت تانک M4 که نقش مهمی در پیروزی های ارتش امریکا در افریقای شمالی و سایر مناطق در طول جنگ جهانی دوم ایفاء نمود، در سال 1943 از پرچ کاری به جوش کاری تغییر نمود.

 

در ساخت موتور J-47 که در هواپیمای F-86D به کار گرفته شد، از لحیم کاری به فراوانی استفاده شد.

 

کشتی باری با قوای محرکه دیزل، سفارش کمیسیون دریایی ایالات متحده، که به تمامی توسط جوشکاری ساخته شده بود. علت این امر نرخ اتصال بالاتر جوشکاری در کنار کاهش پیچیدگی طرح سازه و سبکی حاصل از آن بود که این فرایند را مقرون به صرفه ترین راه جهت ساخت کشتی ها نمود.

 

جوشکاری ابزاری توانمند در فرایند ساخت و تولید است. نمونه آن را می توان در تبدیل کشتی باری نمایش داده شده در تصویر بالا به اقیانوس پیمای لوکس نشان داده شده در تصویر پایین ملاحظه نمود.

 

کمیته های تخصصی

انجمن جوشکاری امریکا (AWS) دارای کمیته های تخصصی متعددی به شرح ذیل است :

•    لحیم کاری نرم و سخت
•    انستیتو بین المللی جوشکاری
•    جوشکاری مقاومتی
•    فنی
•    سازندگان تجهیزات جوشکاری
•    ایمنی و سلامت

 

عضویت

انجمن جوشکاری امریکا (AWS) دارای انواع عضویت ذیل است :

•    عضو حقیقی (Individual Member)
•    عضو جوشکار (Welder Member)
•    عضو حقوقی (Corporae Member)
•    عضو دانشجو (Student Member)

چنانکه بیان شد، انجمن جوشکاری امریکا (AWS) دارای حدود ۷۳ هزار عضو می باشد که در زمینه های گوناگون این صنعت از جمله جوشکاران، متصدیان دستگاه های جوشکاری، سرپرستان، مجریان، مهندسان، دانشمندان، مربیان، محققان، بازرسان، سرکارگران، گروه های فروش و خدمات، سازندگان، کارگاه های مستقل، مصرف کنندگان و مراکز آموزشی فعالیت داشته و در حوزه هایی مانند جوشکاری دستی، شبه خودکار (Semi-Automatic) و خودکار (Automatic)، لحیم کاری نرم و سخت، سرامیک، پارگی های لایه ای (Lamination)، رباتیک (Robotics)، پوشش دهی حرارتی (Thermal Spray) و ایمنی و بهداشت در جوشکاری از انجمن خدمات علمی و یا عملی دریافت می دارند.

 

مجسمه جوشکار

 

آموزش و تحقیق

انجمن جوشکاری امریکا (AWS) فرصت های آموزشی متنوعی را در سطوح محلی، ملی و بین المللی ارائه می دهد که شامل همایش ها و دوره های متعددی است که به روش های مختلف حضوری و آنلاین و در تمامی سطوح، از مبانی تا مرزهای علم و فن آوری روز ارائه می شوند.

این انجمن همچنین از ماموریت آموزشی بنیاد AWS پشتیبانی می کند که در سال ۱۹۸۹ به منظور حمایت از تحقیق و تحصیل در زمینه جوشکاری و فن آوری های مرتبط پایه گذاری شد. کمک هزینه هایی که این بنیاد به منظور پشتیبانی از تحصیل و تحقیق در زمینه جوشکاری و فن آوری های مربوطه اعطاء می نماید، اکنون به بیش از ۴۰۰ هزار دلار در سال رسیده است.

 

انتشارات

انجمن جوشکاری امریکا (AWS) ماه نامه ای با نام «مجله جوشکاری (The Welding Journal)» به طبع می رساند که تا کنون برنده بیش از ۶۰ جایزه سرمقاله و طراحی شده (editorial and design awards) شده است. مجله جوشکاری چهار بار در سال به زبان اسپانیایی منتشر شده و در آمریکای جنوبی از محبوبیت فراوانی برخوردار است. این مجله همچنین دو بار در سال به زبان پرتقالی و با هدف پوشش دهی بازار رو به رشد برزیل انتشار می یابد.

این انجمن همچنین دو فصل نامه با عناوین «روند بازرسی (Inspection Trends)» و «بازار جوشکاری (Welding Marketplace)» انتشار می دهد که اولی به طور خاص برای اشخاص متخصص در حوزه بازرسی و آزمون مواد ارسال می گردد و دومی به بیان ویژگی های جدیدترین محصولات و خدمات جوشکاری می پردازد.

انجمن جوشکاری امریکا (AWS) تا کنون بیش از ۳۰۰ جلد کتاب فنی در زمینه مختلف صنعت جوشکاری و بیش از ۲۰۰ نظام نامه، مشخصه، توصیه های کاربردی (Recommended Practices) و راهنماهای مورد تایید انستیتو استانداردهای ملی امریکا (ANSI) انتشار داده است.

 

اولین و تنها شماره «مجله انجمن جوشکاری امریکا» که در سال 1919 منتشر شد.

 

ماه نامه «مجله جوشکاری» از انتشارات انجمن جوشکاری امریکا (AWS)

 

مراجع

1. پایگاه انجمن جوشکاری امریکا - AWS

2. پایگاه دانش نامه آزاد - Wikipedia

3. پایگاه دانش نامه - Encyclopedia