X
GO

اداره جوشکاری کانادا - CWB

معرفی

نزدیک به شش دهه از شکل گیری اداره جوشکاری کانادا (Canadian Welding Bureau - CWB) می گذرد و در این مدت نیازهای مشتریان صنعتی و وظایف مربوطه این موسسه به طور مستمر رشد یافته است. در حال حاضر گروه اداره جوشکاری کانادا (CWB Group) از 4 واحد کاری مستقل (Business Units) و انجمن جوشکاری کانادا (Canadian Welding Association - CWA) تشکیل شده است. در این ساختار خدمات صدور گواهی صلاحیت (Certification) اشخاص و مواد از طریق اداره جوشکاری کانادا (CWB)، آموزش های جوشکاری و آزمون های غیرمخرب را از طریق انستیتوی آموزشی، خدمات نظام های مدیریت کیفیت (ISO Quality Management System) از طریق سازمان QUASAR و فعالیت های مربوط به ارتقای جایگاه جوشکاری و سایر روش های اتصال در میان صنایع و متخصصان کانادایی از طریق انجمن جوشکاری کانادا (CWA) برنامه ریزی، پی گیری و انجام می شود.

گروه اداره جوشکاری کانادا (CWB Group) به رشد خود جهت تبدیل شدن به یک نام تجاری (Brand) شناخته شده بین المللی در زمینه ارائه خدمات مورد نیاز صنایع جهانی، ارتقای کیفیت و بهره وری، بهبود اموزش و تحصیل و محافظت از امنیت عمومی ادامه خواهد داد.

 

 

تاریخچه

در سال 1930 کانادا نیاز به استانداردهای جوشکاری سازگار با شرایط کشور و یکسان سازی مقررات مربوطه را احساس نمود. در آن زمان واضح شده بود که جوشکاری در بسیاری از کشورها به دلیل کثرت و تعدد استانداردها و مقرراتی که توسط سازمان های فنی و موسسات عمومی توسعه داده شده بود، تحت فشار قرار دارد. به منظور مقابله با این امر در کانادا و معرفی جوشکاری به عنوان یک فن آوری ایجاد اتصال امن و قابل اطمینان، از انجمن استانداردهای کانادا (Canadian Standards Association - CSA) خواسته شد که به توسعه استانداردهای جوشکاری و موسسه ای ملی به منظور اجرا و نظارت بر آنها اقدام نماید.

 

 

پس از تاخیری اولیه که به دلیل رخداد جنگ جهانی دوم ایجاد شد، انجمن استانداردهای کانادا (CSA) فرایند توسعه استانداردهای مذکور را آغاز نمود. نتیجه کار تولید چارچوبی (Framework) جهت برخی از استانداردهای جوشکاری ملی بود. در ژانویه سال 1947 دو استاندارد ملی کلیدی، W59 و W47، لازم الاجرا شد و بلافاصله پس از آن اداره جوشکاری کانادا (Canadian Welding Bureau - CWB) به منظور اجرا و نظارت بر این استانداردها تاسیس شد.

به دلیل لازم الاجرا بودن استانداردهای معرفی شده، نقش اداره جوشکاری کانادا (CWB) نظارت بر حسن اجرای آنها به عنوان سازمانی رسمی به منظور اطمینان اجرای یکنواحت این استانداردها در کانادا از جمله در نظام نامه ساختمان ملی (National Building Code) بود. کلید این نقش صدور گواهی صلاحیت اشخاص حقیقی، حقوقی و مواد مصرفی براساس الزامات استانداردهای تدوین شده و نیز ارائه آموزش های حرفه ای به نیروی انسانی شاغل در بخش جوشکاری براساس بهترین و ایمن ترین روش ها بود. این امر از آن زمان تا کنون ادامه دارد.

از آن زمان تاکنون پیشرفت ها و تغییرات فراوانی در فن آوری جوشکاری و نظام نامه های مربوطه ایجاد شده و وظیفه اداره جوشکاری کانادا (CWB) جهت بهبود کیفیت محصولات در صنعت جوشکاری، اتصال دهی و احداث همچنان ادامه دارد.

 

 

گروه اداره جوشکاری کانادا (CWB Group) سازمانی خصوصی با پشتیبانی صنعت است که مرکز آن در ایالت اونتاریو قرار داشته و خدمات آموزشی، صدور گواهی تایید صلاحیت اشخاص و نظام های مدیریتی به بیش از 7600 شرکت در 34 کشور ارائه می نماید. این گروه خدماتی جامع و یکپارچه برای صنایع جوشکاری و اتصال دهی فراهم آورده است.

گروه اداره جوشکاری کانادا (CWB) تحت نظارت شورای استانداردهای کانادا (Standards Council of Canada - SCC) به عنوان بازوی صدور گواهی صلاحیت (Certification Body) انجمن استانداردهای کانادا (CSA) عمل می نماید. این گروه یکی از بزرگترین و نوآورترین سازمان های جهان در این حوزه تخصصی به شمار می رود و جزو معدود موسساتی است که هرچند به صورت دستوری ایجاد شد، اما توانست با گذاری موفق، به بازار جهانی ورود نماید.

 

 

بخش های گروه اداره جوشکاری کانادا (CWB)

گروه اداره جوشکاری کانادا (CWB) از بخش های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به توضیح آنها پرداخته می شود.

 

اداره جوشکاری کانادا (CWB)

اداره جوشکاری کانادا (CWB) بیش از 60 سال پیش توسط انجمن استانداردهای کانادا پایه گذاری شد و هدف از راه اندازی آن نظارت بر حسن اجرای استانداردهای ملی کانادا در حوزه جوشکاری بود که در نظام نامه ملی ساختمان و دیگر مستندات مرجع این کشور قرار داشت. هرچند این موسسه توسط صنعت پایه گذاری شده اما به نمایندگی از مصرف کنندگان کانادایی عمل می نماید.

اداره جوشکاری کانادا با صدور گواهی صلاحیت شرکت های تولید کننده محصولات جوشکاری شده برای بازار کانادا در کنار تایید صلاحیت جوشکاران و مواد مصرفی به کار گرفته شده در ساخت آنها، نقش مهمی در کیفیت محصولات و ایمنی شهروندان این کشور ایفاء می کند. تمامی شرکت های فعال در ساخت و احداث سازه های فلزی این کشور می بایست توسط اداراه جوشکاری کانادا (CWB) ممیزی شد و صلاحیت آنها به تایید رسیده باشد، هرچند بسیاری از شرکت های جوشکاری غیرسازه ای نیز به طور داوطلبانه درخواست ممیزی داده و در صورت انطباق با الزامات مربوطه، تایید صلاحیت می شوند. این اداره به عنوان تنها مرجع معتبر ملی در این زمینه به رسمیت شناخته شده است.

 

 

انستیتوی اداره جوشکاری کانادا

انستیتو اداره جوشکاری کانادا (CWB Institute - CWBi) یکی از موسسات پیشرو در زمینه آموزش جوشکاری و آزمون ها / ارزیابی های غیرمخرب (NDT / NDE) است. این موسسه که با نام تجاری (Brand) آکرون (acron) فعالیت می کند، با حمایت صنعت جوشکاری، اتصال دهی و بازرسی کانادا توانسته است تا آموزش های مورد نیاز اکثر بازرسان و سرپرستان جوشکاری این کشور را فراهم نماید. علاوه بر آن، این انستیتو تنها مرکز معتبر ملی (National Accredited Body) جهت صدور گواهی تایید صلاحیت (Qualification) برای مهندسان جوشکاری (Welding Engineers) است. این موسسه تمامی روش های استاندارد ارزیابی های غیرمخرب (NDE) و همچنین دوره های تکمیلی مانند ایمنی و حفاظت در برابر اشعه را ارائه می نماید.

 

 

 

نظام های مدیریت کواسار

نظام های مدیریت کواسار (QUASAR Management Systems) از دیگر موسسات عضو گروه اداره جوشکاری کانادا (CWB Group) است. مطابق آمارگیری های انجام شده، نزدیک به 98 درصد مشتریان از تخصص، تجربه و تعهد به تعالی این موسسه در فراهم آوردن خدمات ارزیابی مدیریت کیفیت و تایید صلاحیت های مربوطه که بخش های گوناگون صنایع کانادا، امریکا و آسیا را پوشش می دهد، ابراز رضایت کرده اند. کواسار (QUASAR) که توسط شورای استانداردهای کانادا (SCC) به رسمیت شناخته شده (Accredited)، بازه گسترده ای از ارزیابی های (Audit) صنعتی شامل ISO9001، ISO14004، OHSAS18001 و CSA A660-04 را ارائه می دهد.

 

 

انجمن جوشکاری کانادا

انجمن جوشکاری کانادا (Canadian Welding Association - CWA) از دیگر اعضای گروه اداره جوشکاری کانادا (CWB Group) و موسسه ای غیرانتفاعی مبتنی بر حق عضویت می باشد که وظیفه آن معرفی و حمایت از صنعت جوشکاری در کانادا است. این موسسه نمایندگی بیش از 55 هزار شخص حقیقی و حقوقی فعال در عرصه جوشکاری و اتصال دهی کانادا را برعهده دارد. انجمن جوشکاری کانادا (CWA) نقشی کلیدی در معرفی فرصت ها و اهمیت جوشکاری و اتصال دهی به سازمان های دولتی، انستیتوهای آموزشی و عموم جامعه کانادا ایفاء می کند.

 

 

مراجع

1. پایگاه اداره جوشکاری کانادا - CWB Group

2. پایگاه انجمن جوشکاری کانادا - CWA

3. پایگاه دانش نامه آزاد - Wikipedia