X
GO

انستیتو جوشکاری پاتون - PWI

معرفی

انستيتو جوشکاری برق پاتون (Paton Institute of Electric Welding - PWI) که در سال 1934 توسط پرفسور پاتون (Prof. Evgeny Oskarovich Paton) در شهر کیف از کشور اکراین پايه گذاری شد، از بزرگترين و پرافتخارترین مراكز علمی در زمينه جوشکاری در سطح جهان مي باشد. این موسسه که در حال حاضر مجموعه ای از مراکز تحقيقاتی، آموزشی و واحد های نيمه صنعتی را شامل می شود، عضو آكادمی علوم اكراين بوده و رئيس آن به طور همزمان ریاست آكادمي علوم اكراين را نيز برعهده دارد. علاوه بر آن این موسسه با دانشكده جوشكاری دانشگاه پلی تكنيك كيف و نیز ساير مراكز آموزشی همكاری نزدیک دارد و از جمله فعاليت های این انستیتو ابداع و توليد مواد و توسعه فناوری های جديد جوشكاری است.

 

 

پروفسور پاتون (پدر)، بنیان گذار انستيتو جوشکاری برق پاتون

 

این انستيتو به صورت كلي دارای مراكز چند منظوره علمي - تحقيقاتي، مجتمع فنی جهت تحقيقات بنيادي و كاربردی در زمينه جوشکاری و فناوری های مرتبط، مركز توسعه فناوری جوشکاری، تحليل سازه ها و اتصالات جوشی، مركز مواد و متالورژی و مركز بازرسی جوش و آزمون های غيرمخرب (NDT) می باشد.

 

انستيتو جوشکاری برق پاتون در شهر کیف، کشور اکراین

 

کارکنان

در حال حاضر «پروفسور پاتون (Prof. Boris Yevgenievich Paton)» كه پسر بنیان گذار این انستیتو می باشد، علاوه بر سمت رياست انستیتو جوشکاری پاتون (PWI)، از دانشمندان شناخته شده بوده و با تحقيقات گسترده ای که در حوزه تئوری و تجربی جوشكاری انجام داده اند نقش مهمی در پيشرفت شاخه های مختلف اين علوم داشته اند که از جمله آنها می توان خواص فيزيكی قوس، پلاسمای كم درجه (Low Temperature Plasma)، تبديل انرژی در فرایندهای مختلف جوشكاری، ذوب و انجماد فلزات، شيمی فيزيك و هيدروديناميك جوشكاری و فرایندهای متالورژيكی، پروسه های تبخير و ميعان در حالت خلاء، تحليل استحكام سازه های جوشكاری تحت بارگذاری های مختلف، مواد و تجهيزات، گسترش قابليت جوشكاري سازه های مختلف فلزي بر مبنای سهولت و تداوم جوشكاری اين سازه ها و توسعه فناوری های مختلف جوشكاری و مباحث متعدد ديگر كه باعث تولید فناوری ها و روش های متعدد در زمينه جوشكاری، تجهيزات و مواد را نام برد.

 

پروفسور پاتون (پسر)، رپیس کنونی انستيتو جوشکاری برق پاتون

 

کارکنان اين موسسه هم اکنون در حدود 5000 نفر بوده که از این تعداد 400 نفر پروفسور، بيش از 1000 نفر دارای درجه دكترا و بيش از 2500 نفر دارای درجه کارشناسی ارشد یا کارشناسی هستند. از طرف دیگر حدود 1900 نفر از آنان نیز در بخش تحقيقات و بيش از 2000 نفرشان در دفاتر طراحی و كارخانجات توليد آزمايشی شامل كارخانه جوشكاری و تجهيزات حرارتی، كارخانه مواد مصرفی جوشكاری، كارخانه فناوری های جديد و نیز بخش های مربوط به جوشكاری انفجاری و عمليات سازه ای به کار اشتغال دارند.

 

فعالیت ها

محدوده فعاليت هاي انستيتو جوشکاری پاتون (PWI) از اعماق اقيانوس ها تا اوج فضا را در بر مي گيرد. اين موسسه با بيش از 66 سال قدمت و كسب اعتبار جهاني، ثابت نموده كه فرايند جوشكاري سهم مهمي در ارتقاي صنعتي كشورها دارد. دامنه فعاليت هاي این انستيتو از توليد الكترودهاي فرایند جوشکاری دستي تا ساخت دستگاه هاي جوشكاري سر به سر مقاومتي از يك طرف و از انجام پوشش هاي محافظ مختلف تا توليد شمش هاي فلزات استراتژيك مانند تيتانيم از سوی دیگر گسترده شده است.

مسائل و مشكلات مختلفی از بخش های گوناگون صنعت به اين موسسه ارجاع شده و توسط كارشناسان در سطح آزمايشگاهي یا در مراكز مربوطه علمي - فني مورد تجزيه و بررسي قرار مي گيرند. سپس نمونه سازی، آزمایش و اصلاح شده و پس از برطرف شدن مشكلات، نتايج به دست آمده به صنعت منتقل مي گردد تا پس از اعمال نظرات تجربي صنعت كاران، به شكل انبوه توليد گردد.

محققان این موسسه در زمينه فيزيك تخليه الكتريكی (Discharge Physics)، پلاسمای دمای پائين و الكترون بيم هایی با تمركز اشعه ای شديد، تبديل انرژی به منظور تطبيق استفاده هاي آن در دستگاه های فنی و ذوب و انجماد فلزات، شيمي، فيزيك و هيدروديناميك جوشكاری و فرآيندهای الكترومتالورژيكی، فرآيند های تبخير و چگالش در خلأ (Condensation)، فيزيك حالت جامد، استحكام در فلزات و غيرفلزات و نیز تحقق در نظريه توسعه تجهيزات ويژه و سامانه های کنترل خودکار (Automatic Control System) اين تجهيزات به پيشرفت های جديد دست يافته اند.

 

بخش های سازمانی

انستیتو جوشکاری پاتون (PWI) به طور کلی شامل سه بخش است :

•    بخش طراحی تجربی (Experimental Design Division)
•    کارگاه ساخت (Production Work Shop)
•    بخش ساخت تجهیزات آزمایشگاهی (Manufacture of Laboratories Equipment)

اين انستيتو داراي یک مرکز آموزشی و تعدادی مراكز مهندسي مختلفي مي باشد كه موارد ذیل از آن جمله اند :
•    مركز مهندسی جوشكاري فشاري و مقاومتي، كه جوشكاری اصطكاكی، حالت جامد، مقاومتي و سر به سر و جوشكاری پلاستيك ها در اين مركز انجام می شود.
•    مركز مهندسی روباتيك، که در زمينه اتوماسيون جوشكاری تحقيق می كند.
•    مركز مهندسی فناوری ليزر
•    مركز مهندسی الكترو اسلاگ، كه از جمله كاربردهای آن در بازسازی غلتك ها و توليد شمش های بسيار بزرگ و تصفيه فلزات می باشد.
•    مركز مهندسی عمليات سطحی، كه در آن انواع فنون پوشش دهی مانند: پوشش دهی در خلأ، پوشش دهی حرارتی، پوشش به عنوان سخت كاری و پوشش انفجاری وجود دارد.

 

اين موسسه دارای بيش از 60 بخش علمی - تحقیقاتی بوده که هر یک از آنها به طور معمول شامل محوطه اداری، آزمايشگاه و كارگاه مستقل است. برخی از این بخش ها عبارتند از :

•    جوش فشاري (Pressure Welding)
•    پوشش ها (Coating)
•    سازه هاي جوشكاري شده (Welded Structures)
•    جوشکاری ذوبي (Fusion Welding)
•    مهندسی مواد (Metallurgy)
•    فولادهاي نظامي (Armored Steels)
•    مهندسي هوافضا (Aerospace Engineering)
•    راديو الكترونيك (Radio - Electronic)

 

مركز آموزش

این انستیتو دارای مركز آموزشی حاوي کلاس ها، سالن ها، آزمایشگاه ها و كارگاه هاي متعدد می باشد، در زمینه آموزش و صدور گواهی نامه به كارشناسان و کاردانان های جوشكاري، لحیم کاری، برشكاري، سخت کاری سطحی (Hard Facing)، پایش كیفيت و پوشش هاي سخت و محافظ فعالیت دارد. آموزش هاي اين مركز تلفيقي از دروس تئوري و عملي بوده و از سيستم هاي سمعي و بصري و كامپيوتري براي آموزش بهتر كارآموزان استفاده مي كند. در اين مركز، آموزش ها توسط دانشمندان و متخصصين انستيتو پاتون و مدرسين دانشگاه پلي تكنيك كيف و نيز متخصصين زبده ساير موسسات انجام مي گيرد.

 

ارتباطات

انستيتو جوشکاری پاتون (PWI) به طور طبیعی موقعيت ممتازی در ميان كشورهاي مشترك المنافع (CIS) دارد. در سال 1992 جمهوري هاي بلوروس، ازبكستان، قزاقستان و فدراسيون روسيه موافقت نامه هايي را با اكراين در زمينه توسعه همكاري هاي علمي و فن آوری در زمينه جوشكاري، لحيم كاري، عمليات سطحي، برشكاري و ديگر فن آوری های توليد و اتصال مواد منعقد نمودند. به طور همزمان در سال هاي اخير گسترش قابل ملاحظه اي در ارتباطات بين المللي انستيتو با انجمن هاي ملي جوشكاري سایر کشورها از جمله مراکز علمی آمريكا، انگلستان، ژاپن، كره جنوبي و آفريقاي جنوبي به وجود آمده و آزمايشگاه ها و مراكز مشتركی به منظور گسترش همكاري های فی مابین جهت انجام پروژه هاي بين المللي تأسيس شده اند.

انستيتو جوشکاری پاتون (PWI) فعاليت هاي تجاري گسترده اي با مراكز و شركت ها در بسياري از كشور هاي جهان دارد. اين فعاليت ها شامل اجازه توليد فن آوری ها، مواد و تجهيزات جدید و نیز انعقاد قرارداد انجام تحقيقات مي باشد.

•    سرمایه گذاری مشترک با یک شرکت هلندی به منظور ساخت و انتقال فن آوری پره هاي توربين به روش پرتو الكترونی
•    واگذاری مجوز تولید تجهيزات جدید جوشكاري سر به سر لوله ها و جوشکاری ریل خود را به دو شرکت امریکایی
•    همکاری با شرکت مك دانل داگلاس و سازمان فضایی امریکا (NASA) به منظور تحقیق بر روي فن آوری های آزمون غيرمخرب سازه هاي فضايي
•    تاسیس شرکت مشترک با انستیتو جوشکاری انگلستان (TWI) به منظور تحقیق بر روی موضوعات مختلف در حوزه جوشكاري از جمله خودکارسازی فرایندها و پوشش دهی
•    همکاری با موسسه جوشکاری آلمان (DVS) به مدت بيش از 25 سال در زمینه های تحقیقاتی، آموزشی، صدور گواهينامه جوشكاران و نیز تائيد محصولات جوشكاري شده
•    همکاری با انستيتو جوشكاري فرانسه، مركز تحقيقات ملي فرانسه (C.N.R.S) و شرکت فرام اتم (Framatome)، بر روي توليد فولاد هاي خاص به روش پرتو الكترونی
•    تشکیل مركزی بين المللي با شركت پرات اند ويتني امريكا به منظور تحقیق بر روی فنون پوشش دهي با استفاده از پرتو الكتروني
•    انجام پروژه مشترک با کشور چین در خصوص جوشكاري لوله ها با جريان فركانس بالا و با کشور هلند در زمینه جوشكاري مقاومتي سر به سر
•    همکاری فعال با كشور هاي فنلاند، ژاپن، كره جنوبي، چين، اسپانيا، آرژانتين، كانادا، بلژيك و كشورهای ديگر

 

حق امتیازها

سال ها تحقیق و پژوهش در انستیتو جوشکاری پاتون (PWI) موجب شده تا این موسسه حق امتیاز ابداعات فراوانی را به دست آورد که در ذیل به برخی از آنها اشاره شده است :

پوشش دهی در خلاء : در اين روش پوششی مقاوم به حرارت با استفاده از پرتو الكتروني (Electron Beam) ایجاد می شود. به عنوان نمونه به وسيله اين روش می توان بر روی یک ديسك با ضخامت زير يك سانتيمتر، 10 هزار لايه تيتانيم و فلز ديگري به صورت یک در ميان پوشش دهی نمود که از نظر متالوگرافي بسيار جالب و با روش هاي ديگر امكان ساخت آن وجود ندارد. در اين زمينه انيستيتو داراي حق ثبت بين المللي است.

پوشش دهی انفجاری : در این روش قدرت انفجار موجب می شود تا پوششی فلزي با سرعت و شدت روي قطعه كار تشكيل مي شود. این روش همچنین تنش هاي باقيمانده در مجموعه های جوشكاري شده مانند مخازن نفتي را از بين مي برد. اين طرح ابداع انستيتو جوشکاری پاتون (PWI) بوده و داراي حق ثبت بين المللي است.

افزایش استحكام خستگي : عمليات ساچمه زني ما فوق صوت (Ultrasonic Pining Treatment) جهت تنش زدايي موضعي و ازدیاد استحکام خستگی سازه هاي جوشكاري شده، از دیگر روش هایی است که توسط این موسسه ابداع و معرفی شده و دارای حق ثبت بين المللي است.

از ديگر توليدات این موسسه (بخش مهندسی مواد)، مس بسيار خالص و فن آوری ساخت كامپوزيت فلزي بای متال(دو فلزي) و تري متال (سه فلزي) مي باشد. تهيه آلياژ فرو تيتان نيز از كاهاي ديگر اين مركز است. در زمينه فن آوری VIM انستيتوي جوشکاری پاتون، دستگاه هاي جديدي را طراحي و ساخته است. همچنین تهیه تك بلورهاي عناصري مانند موليبدن، تانتال، واناديم و تنگستن از ديگر فعاليت هاي این مرکز است. توليد فلزات ديرگداز و نيز فلزات بسیار خالص (99.999 درصد) با ساختار يكنواخت و بسیار ريز (زير 30 ميكرون) در اين بخش صورت مي گيرد.

 

بودجه

حدود 60 درصد از بودجه انستيتو جوشکاری پاتون از طریق دولت اكراين و الباقی را خود موسسه و از محل قرارداد هایش تأمين مي كند. اين موسسه هر دو سال يك بار نمايشگاه و كنفرانس علمي برگزاري مي كند.

 

مستندات

1. معرفی انستیتو جوشکاری پاتون - PWI

2. معرفی انستیتو جوشکاری پاتون - PWI

3. مجله جوشکاری پاتون

4. جوشکاری ریل ها با فن آوری جدید جوشکاری قوس الکتریکی

 

مراجع

1. پایگاه انستیتو جوشکاری پاتون - PWI

2. پایگاه دانش نامه آزاد - Wikipedia

2. پایگاه مقاله نت